Koncert kolęd w kościele w Szlachtowej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.16 21:20 / news / czytano 3334 / opinie 0

W ostatnią niedzielę, w kościele Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej, mszę świętą uświetnił występ zespołu Juhasy oraz chóru Jaworczanie. Koncert zorganizował szczawnicki Miejski Ośrodek Kultury.

Koncertujący wystąpili w szczególnym miejscu jakim jest dawna cerkiew prawosławna pochodząca z XVI wieku, obecnie kościół rzymskokatolicki. Wewnątrz cerkwi zachowała się polichromia figuralna z 1919 roku, która przedstawia sceny z Nowego Testamentu. Prezbiterium oddzielone jest od nawy Ikonostasem, w którym obrazy namalowane zostały na płótnie a nie na desce. Przedstawione na nich postacie ubrane są w stroje charakterystyczne dla kultury polskiej a ich twarze maja rysy ludności środkowoeuropejskiej. Za Ikonostasem, w prezbiterium znajduje się ołtarz główny z pochodzącym z połowy XIX wieku tabernakulum w kształcie świątyni.

W czasie ponad godzinnego koncertu zebrani parafianie usłyszeli najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz takie "na góralską nutę" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Juhasy, którego opiekunem i kierownikiem artystycznym jest Ewa Zachwieja - Kierownik Szkoły Muzycznej w Szczawnicy oraz Góralskiego Chóru Jaworczanie.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij