Czterdzieści lat temu w Maniowach

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.07.16 09:44 / news / czytano 4182 / opinie 0

12 i 13 lipca br. to bardzo ważne dni dla mieszkańców Maniów, to dni podsumowujące 40-letnią historię miejscowości, która  została przeniesiona w nowe miejsce w związku z powstałą zaporą wodną na Dunajcu.

Ponownie odżyły emocje, w niejednym oku zakręciła się łezka na wspomnienie o życiu w "najpiękniejszej dolinie", jak to jeden z mieszkańców wyraził się w filmie dokumentalnym "Zapora".
W sobotę 12 lipca w godzinach popołudniowych, ku zadowoleniu organizatorów zebrało się w Domu Kultury w Maniowach około 200 mieszkańców,  by uczestniczyć w konferencji popularno-naukowej, jaką zorganizowano w ramach promocji albumu "Maniowy 1974-2014" oraz oglądnąć wystawę zdjęć wykonanych na arkuszach blachy.
 
Kapela zespołu "Maniowianie" wprowadziła wszystkich zebranych w uroczysty klimat przygrywając nuty podhalańskie. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez prowadzącego Artura Majerczaka, i przez pana Tadeusza Wacha Wójta Gminy Czorsztyn, pani dr nauk humanistycznych Anna Mlekodaj w swoim wystąpieniu nawiązała do okresu, w którym nie było już wątpliwości, że trzeba opuścić miejsce, w którym od zarania żyli Maniowianie i przenieść się na "nowe", nawet nie miejsce, bo to miejsce trzeba było dopiero zbudować od początku, stworzyć nową historię, miejsce do życia, rozwoju i zbudować nowe więzi międzyludzkie.  

Następnie pani dr Barbara Zgama  w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wychowanie regionalne młodego pokolenia. Uświadomiła zebranym jaką wielką rolę w przekazywaniu tradycji i gwary mają dziadkowie i rodzice. Jakże to jest ważne w dzisiejszym globalnym świecie, by młode pokolenie nie zatraciło swojej tożsamości regionalnej. 
 
Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego "Zapora". Film ten został nakręcony  na  zebraniu wiejskim w 1976 r. w Maniowach. Podczas prelekcji odżyły wspomnienia i emocje jakie towarzyszyły mieszkańcom w tamtym okresie. Były także wspomnienia najstarszych mieszkańców Maniów. Pan Filip Sukiennik opowiadał jak żyło się w starych Maniowach, a pan Andrzej Niemiec przedstawił historię wioski od jej lokacji po czasy współczesne.
 
Na zakończenie spotkania organizatorzy zaprosili wszystkich na poczęstunek regionalny, a następnie po odbiór albumu.
 
13 lipca to kolejny dzień promujący album. O godz. 15.00 rozpoczął się festyn. Podczas festynu zaprezentowały się orkiestry dęte z Maniów i Kacwina. Zespół "Maniowianie" zaprezentował widowisko "Uparty stryk i amerykanka". W satyryczny sposób przedstawiony został przyjazd z "Hameryki" Stanisławy i upartość stryka, który nie chciał przenieść się ze "Starych" do Nowych Maniów. Kolejną dawkę humoru dla rozbawionej już publiczności zafundował kabaret góralski "U bacy". Następnie zespoły folkowe "Folkpower" i "Gooroleska" zabawiały licznie zgromadzoną publiczność swoimi muzycznymi utworami.

Całe popołudnie przedstawiciele Oddziału Związku Podhalan w Maniowach wydawali album, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich serwowały poczęstunek regionalny dla uczestników tego wydarzenia. Impreza  zakończyła się wspólną zabawą.

Album "Maniowy 1974-2014" został wydany w ramach operacji „Wydanie albumu „Maniowy 1974-2014”, zorganizowanie stałej wystawy oraz imprezy promującej album”. Projekt współfinansowany jest w ramach działania Osi 4  – LEADER, działania 413, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich 
z zakresu „Małe projekty”, wdrażanych za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Gorce - Pieniny”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerami projektu byli: Gmina Czorszty, Oddział Związku Podhala w Maniowach, Koło Gospodyń Wiejskich w Maniowach. Całkowity koszt operacji  - 60 263,00 zł. Dofinansowanie ze  środków unijnych  - 45 434,00 zł. Środki gminy - 14 829,00 zł.

Album został wydany dzięki uprzejmości Pana Marka Wojtaszka, od którego Gminne Centrum Kultury pozyskało zdjęcia. Wydawca albumu Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC z Nowego Sącza, której właścicielami są Mariusz i Roman Kałyniuk współpracowała z panem Markiem Wojtaszkiem w zakresie redakcyjnym albumu. 
 
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia. Podziękowania składamy włodarzom gminy panu Tadeuszowi Wachowi i Rafałowi Jandurze, członkom OZP na czele z panem Janem Węgrzyniakiem, paniom z KGW na czele z przewodniczącą Czesławą Królczyk, panu Franciszkowi Jarząbkowi - sołtysowi, zarządowi LKS "Lubań", wszystkim zespołom oraz pracownikom ZGK. Szczególne podziękowania dla mieszkańców Maniów, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Autor: Janina Plewa / Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij