Czwarty turniej Grand Prix w Krościenku n/D

Fot. Zdzisław Soliwoda 2013.05.19 00:38 / news / czytano 2531 / opinie 0

W sobotę 18 maja 2013 roku Pensjonat "U Gerwazego" kolejny raz gościł młodych szachistów, gdzie rozegrany został czwarty turniej kończący czteroetapowe krościeńskie "Grand Prix". 

Młodzi, choć doświadczeni pasjonaci "gry królewskiej" mogli skonfrontować aktualne umiejętności, wziąć ewentualny rewanż za porażki w poprzednich etapach. Mogli także rywalizować z nowo zapoznanymi graczami (Remikiem Topolskim ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku i Piotrkiem Bąkiem ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie), którzy całkiem nieźle sobie radzili, choć brali udział w turnieju po raz pierwszy!

O ostatecznych lokatach w klasyfikacji generalnej zdecydowała łączna suma punktów uzyskanych przez zawodnika w trzech turniejach z czterech organizowanych w ramach cyklu. Turniej sędziował właściciel pensjonatu Gerwazy Skubisz - promotor szachów, poświęcający swoje wolne chwile "grze królewskiej". Zawodnicy rywalizowali ze sobą o zwycięstwo w systemie: każdy z każdym. Kolejność miejsc w turnieju została ustalona na podstawie zdobytych punktów. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decydowały: bezpośredni wynik, liczba zwycięstw.

Turniej był bardzo emocjonujący. Faworyci czasem tracili punkty z mniej doświadczonymi kolegami a rozgrywane partie czasem miały bardzo zmienny przebieg. Próżne były spekulacje i liczenie punktów przed końcem danej partii. Dynamika gry szachowej wyrażała się w ciągłej zmienności ugrupowania figur w czasie i przestrzeni. Niejedna partia szachowa zmuszała gracza do ciągłego skupiania uwagi, gdyż osłabienie jej w pewnej chwili mogło niespodziewanie doprowadzić do przegranej. Tak było podczas tego turnieju. Jednocześnie kilka razy zawodnicy brawurowo ratowali się z pozornie beznadziejnej sytuacji. Wszyscy obserwowali, łącznie z sędziami, ile trzeba mieć hartu ducha, aby po otrzymaniu bolesnego ciosu zachować spokój i nie wyjść z równowagi, ile opanowania, aby w korzystnej dla siebie pozycji nie popełnić błędu a "wygraną pozycję" naprawdę wygrać! Losy końcowej tabeli były nieznane aż do ostatniej rundy. Na szczęście nagromadzone emocje można było rozładowywać między rundami korzystając z dostępnych atrakcji w pensjonacie (tenis stołowy, piłkarzyki, boisko do siatkówki itp.) 

Medaliści IV turnieju Grand Prix, klasyfikacja szkół ponadpodstawowych:
1. Zygmunt Soliwoda -Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku
2. Damien Zygar - Liceum im. Stefana Żeromskiego w Krościenku
3. Mateusz Trzęsała -Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku

Medaliści IV turnieju Grand Prix, klasyfikacja szkół podstawowych:
1. Marek Krzysztofek - Zespół Szkół im. Augustyna Suskiego w Szaflarach.
2. Kacper Trzęsała- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.
3. Marek Kwak- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.

Zgodnie z regulaminem, tak jak poprzednio, zwycięzca IV turnieju Grand Prix otrzymał puchar, zdobywcy 3 pierwszych miejsc otrzymali medale, każdy z uczestników otrzymał nagrodę ufundowaną przez organizatora ( budżet na nagrody - 180 zł). Gospodarz pensjonatu zapewnił darmowy poczęstunek i napoje.

W klasyfikacji generalnej Grand Prix zwyciężył Zygmunt Soliwoda (30 pkt) przed Damienem Zygarem (25 pkt) i Mateuszem Trzęsałą (23 pkt).

Z szachowym pozdrowieniem :
Zdzisław Soliwoda - organizator turnieju.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij