IV Festiwal Nauki w Publiczny Gimnazjum w Krościenku

Fot. Arch.szkoły 2016.05.24 21:44 / news / czytano 2254 / opinie 0

W Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem już po raz czwarty odbył się Festiwal Nauki, którego najważniejszym celem było poszerzenie wiedzy z zakresu nauk ścisłych.

Nasi zaproszeni goście - uczniowie ze szkół podstawowych Gminy Krościenko mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych poprzez rozwiązywanie zagadek i łamigłówek logicznych. Zgłębiając techniki orgiami mogli złożyć bryły platońskie, jak również wziąć udział w quizie dotyczącym postaci starożytnego filozofa i matematyka Platona. Najbardziej aktywni uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Podczas pokazów chemicznych uczestnicy mogli obserwować ciekawe doświadczenia takie jak: zegar jodowy, reakcję charakterystyczną dla dwutlenku węgla, kameleon chemiczny, czyli wywar z czerwonej kapusty; dowiedzieli się jak odróżnić tłuszcz roślinny od zwierzęcego. Ponadto mogli również oglądać preparaty pod mikroskopem.

Uczniowie szkół podstawowych odbyli także niezwykłą podróż w kierunku słonecznego Półwyspu Iberyjskiego do Portugalii i Hiszpanii, a także odwiedzili niesamowitą Brazylię – kraj samby, karnawału i futbolu. W wirtualnej wycieczce zobaczyli niezwykłe krajobrazy, słoneczne plaże i piękną przyrodę. Całkiem realnie skosztowali tradycyjnych potraw i wypieków kuchni portugalskiej, hiszpańskiej oraz brazylijskiej.

W sali doświadczeń z fizyki królowało ciśnienie i jego różne oblicza: balon trzymający szklanki, jajkożerna butelka, lewitująca piłeczka, łóżko Fakira i szalona pończocha. Na zewnątrz uczniowie prezentowali dwie rakiety wodne z plastikowych butelek oraz oglądali eksperymenty: nurka Kartezjusza, pływający ziemniak i kwadratowe bańki mydlane. Uczennice kl. IIIb produkowały prąd z ogórków i różnych owoców, a uczniowie kl. Ia pokazywali eksperymenty z użyciem dwóch kul plazmowych.

Po obejrzeniu doświadczeń w salach, uczniowie przeszli na plac przed szkołą, aby zobaczyć prezentację działania maszyny wodnej i maszyn wiatrowych. Pokazano jak energia wiatru zamienia się na energię elektryczną. Urządzenia te brały udział w IV Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych m. in. w Piasecznie pod Warszawą.

Na Festiwalu nie zabrakło także nowoczesnych technologii. Zaproszeni uczniowie poznali zagadnienie „Rozszerzonej rzeczywistości”, która coraz bardziej wkracza w życie codzienne. Uczestnicy przymierzali wirtualne okulary oraz mieli okazję poprowadzić wirtualne BMW.  Kolejnym zadaniem było stworzenie krótkiej „animacji poklatkowej” z wykorzystaniem aparatu fotograficznego. Ponadto Mateusz Zaporski, uczeń klasy III c, zaprezentował zwiastun tworzonego wspólnie z kolegą filmu fantasy, który obfitował w wiele efektów specjalnych.

Festiwal przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum i nauczyciele: Aleksandra Adamczyk, Monika Regiec, Jolanta Krzepowska, Ewa Mastalska, Anna Biel, Natalia Regiec i Piotr Krążek.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch.szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij