Młodzież z krościeńskiego liceum tym razem w Bułgarii

Fot. Arch. szkoły 2014.04.03 17:11 / news / czytano 2983 / opinie 0

Po raz kolejny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n/D uczestniczyli w zagranicznej wizycie programu Comenius, realizowanego w ramach projektu „Globalizacja w życiu codziennym”.

Tym razem, wraz z kolegami z Niemiec i Włoch, gościliśmy w ostatnim tygodniu marca w bułgarskim mieście Ruse, tuż przy granicy z Rumunią. Gospodarzami spotkania byli uczniowie jedynej w Bułgarii szkoły z wykładowym językiem niemieckim – Deutsche Schule.

W trakcie wizyty realizowane były kolejne zagadnienia związane z globalizacją, szczególnie dotyczące globalizacji w kuchni oraz historii telefonu i komunikacji. Ponadto realizowaliśmy tematy związane z historią Polski, Niemiec i Bułgarii, po przemianach w 1989 roku. Uczniowie z Polski przygotowali prezentację dotycząca przemian w naszym kraju, po upadku komunizmu. Niemcy skupili się na upadku Muru Berlińskiego. Uczniowie z Włoch zaprezentowali zmiany, do jakich doszło w regionie Gemona  del Friuli, po tragicznym trzęsieniu ziemi w roku 1976.
 
W ramach zajęć zatytułowanych „Multikulti  in der Küche” każda grupa ugotowała jedną z charakterystycznych dla swojego regionu potraw. Trzeba przyznać, że  bigos, ugotowany przez uczniów i nauczycieli z Polski, zrobił wielką furorę. Włosi upiekli pizzę, Bułgarzy musakę a Niemcy przygotowali hamburskie śniadanie „Strammer  Max”. Wszystkie dania zostały sfotografowane i dzięki temu powstały cztery fotoksiążki kucharskie z potrawami z każdego kraju. Mieliśmy też okazję przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądały telefony i w jakim kierunku nastąpił rozwój telekomunikacji w naszych krajach. Jedno z zadań polegało na napisaniu krótkiej historyjki o wpływie telefonu na nasze życie.

Uczniowie dużo  czasu spędzili  razem, szlifując język niemiecki i angielski. Na wspólnej dyskotece bawili się w rytmie przebojów z poszczególnych krajów. Rywalizowali ze sobą na kręgielni a także jeden dzień spędzili nad Morzem Czarnym w słynnej miejscowości Warna, która przywitała wszystkich piękną pogodą i łagodną morską bryzą.
 
Tygodniowy pobyt w Bułgarii był ostatnim spotkaniem w tym projekcie. Wcześniejsze wizyty odbywały się: w Polsce (Krościenko n. D. – wrzesień 2013), we Włoszech (Gemona del Friuli – listopad 2013) oraz w Niemczech (Hamburg – luty 2014). W projekcie uczestniczyło 82 uczniów i 16 nauczycieli. Korzyści z udziału w Comeniusie są wielorakie, oprócz pogłębienia znajomości języka niemieckiego i angielskiego nasi licealiści mieli możność uczestniczenia w różnych przejawach życia swoich zagranicznych rówieśników oraz poznali w sposób różnorodny i wszechstronny zjawisko globalizacji, z którym spotykamy się w codziennym życiu. Nie do przecenienia są także zawiązane przyjaźnie, które, mamy nadzieję, rozwiną się i przetrwają próbę czasu.
Autor: Elżbieta Wójcik
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij