Obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Ochotnicy Górnej

Fot. Józef Czajka 2015.11.17 10:20 / news / czytano 3075 / opinie 0

Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się od Mszy świętej w intencji Ojczyzny, sprawowanej w kościele przez naszych duszpasterzy – ks. Stanisława Kowalika i ks. Pawła Kitę.

Bezpośrednio po niej udaliśmy się w procesji na Wzgórze Iwankowskie, polecając w modlitwie różańcowej Ojczyznę i tych, którzy polegli w Jej obronie.

Na Wzgórzu, pod Krzyżem Jubileuszowym, odbył się apel ku czci poległych, złożono wieńce i kwiaty, a licznie zgromadzeni harcerze zapalili znicze. Przypomniano także historię postawienia krzyża w tamtym miejscu: Z inicjatywy ks. Antoniego Kolarza i ks. Mikołaja Piechury odbyła się 11 listopada 1921 roku wielka manifestacja patriotyczna dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę. Od kościoła w Ochotnicy Górnej wyruszył wówczas kilkutysięczny pochód mieszkańców całej Ochotnicy, który ze śpiewem pieśni  „Boże coś Polskę" wszedł na Wzgórze Iwankowskie wznoszące się nad cmentarzem, gdzie postawiono krzyż a na nim w blasze wycięty napis: „Bogu i Maryi na chwałę, Ojczyźnie w hołdzie, na pamiątkę zmartwychwstania Polski 11 listopada 1918”. Tablica ta, odnowiona w 2009 roku dzięki staraniom WOK-u, OSP, KGW i Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej, widnieje przy krzyżu po dziś dzień.

Po apelu, który poprowadził Jarosław Buczek i członkowie Związku Podhalan z prezesem Krzysztofem Dobrzyńskim, udaliśmy się do WOK- u, na przygotowaną przez dzieci i młodzież pod opieką Teresy Platy wieczornicę patriotyczną. Swój wokalny wkład mieli także najmłodsi  ze scholi  „Paradiso” z p. Jadwigą.  Program artystyczny przypomniał nam, jak wyglądała walka Polski o wolność i w obronie najważniejszych wartości. A ponieważ pieśń patriotyczna była zawsze obecna w dziejach naszego narodu, pomagała wyrażać emocje, stan ducha, umysłu i motywowała do działania - stąd nie zabrakło jej także tego wieczoru. Obok tradycyjnych piosenek pojawiły się także te współczesne, a młodzi uczestnicy ogniska muzycznego śpiewali o wartościach jakie kryje w sobie słowo Ojczyzna i patriotyzm i przedstawili ciekawe muzyczne aranżacje.

Na koniec wszystkich połączył wspólny śpiew tradycyjnych pieśni patriotycznych i legionowych, zainicjowany przez harcerzy z naszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod opieką p. Moniki Gierczyk.

Dziękujemy za wspólny udział w uroczystościach i włączenie się w te rocznicowe obchody Księżom: Proboszczowi i Katechecie, Związkowi Podhalan z pocztem sztandarowym, Harcerzom z p. Moniką Gierczyk, rodzicom i wszystkim zgromadzonym za przykład patriotycznej postawy,  scholi „Paradiso” z p. Jadwigą oraz dzieciom i młodzieży, którzy z p. Teresą przygotowali wieczornicę.
Autor: Teresa Plata
Źródło: WOK w Ochotnicy Górnej
Zdjęcia: Józef Czajka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij