Partyzancki Beskid

Fot. Arch. GRH 2015.02.18 22:03 / news / czytano 3028 / opinie 0

GRH „Żandarmeria” w dniu 15 lutego 2015 r. zorganizowała uroczystości rocznicowe na przełęczy Przysłop (między Obidzą a Szczawnicą).

Wydarzenie nosiło nazwę „Partyzancki Beskid” i było związane z 71. rocznicą zajścia, które rozegrało się właśnie na Przysłopie. To tam 21.02.1944 r. Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Wilk” został zaskoczony urządzoną przez Niemców obławą, w wyniku której śmierć poniosło 5 partyzantów. 19 lutego oddział (wraz z posiłkami AK z Zabrzeży i Kamienicy) opanował znajdujący się w Ochotnicy Dolnej posterunek niemieckiej policji. Zdobyto dzięki temu dużą część uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Po akcji OP „Wilk” miał dotrzeć do ziemianki na polanie pod szczytem Koszarki. Jednakże ze względu na zimowe warunki i duże obciążenie sprzętem partyzanci nie dotarli na miejsce, lecz po całodobowym marszu zatrzymali się na Przysłopie, by tam przenocować. Dowódca OP „Wilk” – por. Krystyn Więckowski „Zawisza” – nie wystawił warty, dlatego 21 lutego partyzanci zostali zaskoczeni przez idących po ich śladach Niemców. Oddział wyrwał się z okrążenia, jednakże 7 ludzi zostało rannych, a poległo 5 (pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, strz. Józef Rogal „Strzała”, strz. Jan Rogal „Żbik”, strz. Józef Cyrwus „Kruk”, strz. Franciszek Klimowski „Wicher”). Po stronie niemieckiej straty także były dotkliwe. Zginęło 3 żołnierzy (w tym SS-Oberscharführer Franz Maywald, oprawca z Palace), a 2 zostało rannych. Z tego to względu Niemcy nie kontynuowali pościgu.

Przełęcz Przysłop była świadkiem nie tylko tych wydarzeń. W czasie całej II wojny stanowiła kryjówkę partyzantów. Zatrzymywali się tam na odpoczynek także kurierzy przeprowadzający ludzi przez granicę.

W związku z rocznicą zdarzenia z 1944 r. rekonstruktorzy GRH „Żandarmeria”, wespół z przybyłymi gośćmi, przeszli trasę marszu OP AK „Wilk” z lutego ’44 r. Przewodnikiem dla podążających był p. Andrzej Bieda. Wystartowali oni godz. 8:30 z mostu na osiedlu Paluchy w Tylmanowej i przez Błyszcz dostali się na Przysłop. Tam o godz. 13:15 rozpoczęły się główne uroczystości. Odmówiono modlitwę za poległych w tym miejscu żołnierzy, p. Kamil Olesiński odczytał apel poległych oraz przybliżył historię miejsca i ludzi z nim związanych. Następnie zaś udzielał odpowiedzi na pytania zadawane przez przybyłych na tę uroczystość gości, którzy dotarli na miejsce także od strony Obidzy.

Na zakończenie członkowie GRH „Żandarmeria” zaprosili wszystkich zgromadzonych na grilla.

Z poważaniem
rekonstruktorzy GRH "Żandarmeria"
Źródło: GRH "Żandarmeria"
Zdjęcia: Arch. GRH "Żandarmeria"
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij