Reprezentacja Pienin pojechała do Ostrowca Świętokrzyskiego na organizowane tam 10. Dni Ziemi. Jubileuszowa impreza promowała kulturalne, przyrodnicze i turystyczne walory naszego regionu.
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało Dni Ziemi trwające od 8 do 11 maja 2013 roku. W środę impreza rozpoczęła się od pokazu filmu „Z wizytą w Pieninach i Gorcach” oraz przeglądem filmów dokumentalnych zrealizowanych przez TVP Kraków pt. „Dziedzictwo kulturowe Pienin”. Przeprowadzono konkurs z wiedzy o Pieninach, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas piątkowej gali a zwycięzcy otrzymali m.in. weekendowy pobyt dla dwóch osób w Szczawnicy.
W piątek uczestnicy obchodów brali udział w multimedialnych wykładach prowadzonych przez Barbarę Alinę Węglarz – dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy oraz Macieja Szajowskiego – specjalistę ds. edukacyjnych Pienińskiego Parku Narodowego. W galerii Biura Wystaw Artystycznych Jan Kubik prowadził warsztaty z haftu pienińskiego, Anna Madeja z malarstwa na szkle oraz Monika Ziemianek – Sztajer z rzeźby solnej. Wieczorem, podczas wernisażu i przy muzyce kapeli ludowej Jana Kubika, otwarta została wystawa prac Anny Madei, Krystyny Walosik z haftu krzyżykowego, Zofii Drążkiewicz haftu oraz fotografia Macieja Szajowskiego pt. „W Pieninach” i „Pienińscy Gazdowie”. Podczas piątkowego spotkania można było kosztować ciasta pienińskiego, podpłomyków, serów, oscypków, smalcu a nawet łąckiej śliwowicy. Podczas wernisażu swoje podziękowania i gratulacje składał Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego – Jarosław Wilczyński, który objął honorowym patronatem obchody 10. Dni Ziemi. Grono fotografów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Fotografików, którzy oglądali wystawę Szajowskiego porównywali jego fotografie do prac Pawła Pierścińskiego, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Na otwarciu zagrała Kapela Jaśka Kubika z Krościenka n/D. Anna Madeja, Monika Ziemianek, Krystyna Walosik, Jan Kubik i Maciej Szajowski należą do Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.
Podczas sobotniego finału Dni Ziemi każdy za darmo mógł popływać tratwami w ostrowieckim Parku Miejskim i skosztować flisackich placków. - Jest to wydarzenie historyczne pierwszy raz Pieniny przyjechały do Ostrowca. Natomiast my zapraszamy codziennie Ostrowiec w Pieniny. Czterech flisaków na łodziach, a mamy tu jeszcze dwóch, którzy zajmują się wypiekiem specjalnego ciasta. Ciasto w wykonaniu flisackich rąk będzie smakować a podniebienia tęsknić po naszym wyjeździe - mówił Prezes Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jan Sienkiewicz. Po południu na scenie amfiteatru w Parku Miejskim zaprezentowały się pienińskie zespoły; Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z Krościenka n/D oraz Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy z historyczną sztuką regionalną "Wesele Góralskie". Po nich wystąpił utytułowany zespół "Turnioki", łączący folk góralski z muzyką rockową.
- Jubileuszowe 10. Dni Ziemi w Ostrowcu Świętokrzyskim okazały się pełnym sukcesem organizacyjnym i artystycznym, w czym niemała zasługa idealnej wręcz pogody. Gdy z innych regionów kraju, a nawet z najbliższej okolicy docierały informacje o ulewach i gradobiciach, u nas cały czas panował śródziemnomorski klimat, co sprawiło, że sobotnie plenerowe koncerty w amfiteatrze, a zwłaszcza rejsy flisackimi tratwami po stawie w Parku Miejskim odbyły się w pełnym słońcu i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie mniejsze towarzyszyło wcześniejszym seansom filmów krajoznawczych i przyrodniczych oraz wykładom multimedialnym, w których wzięło udział około tysiąca uczniów z ostrowieckich szkół. Ponad stu, czyli znacznie więcej niż w poprzednich odsłonach naszej imprezy zgłosiło się do udziału w konkursie wiedzy o górach, tym razem oczywiście dotyczącym Pienin, a organizowanym wspólnie z ostrowieckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Z nadmiarem chętnych mieliśmy do czynienia także podczas prowadzonych przez Annę Madeję warsztatów malowania na szkle. Wernisaż wystawy jej prac eksponowanych razem z fotografiami Macieja Szajowskiego, haftami Krystyny Walosik i rzeźbami Moniki Ziemianek na długo zapadnie w pamięci uczestników tego wydarzenia, także za sprawą degustacji przysmaków pienińskiej kuchni regionalnej oraz porywającemu występowi Kapeli Jaśka Kubika, który od tej pory ma w Ostrowcu wiernych fanów, podobnie zresztą jak Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego czy Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny". Prawdziwym hitem był również koncert zespołu "Turnioki", który udowodnił że górale potrafią być rockmanami. Jako organizatorów Dni Ziemi szczególnie ucieszyły nas opinie wyrażone publicznie przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotra Gąsiennicę, który docenił nasze dziesięcioletnie starania, m.in. za to, że ich efektem jest uczynienie z proekologicznej imprezy wydarzenia kulturalnego dużej rangi i wykazania, że przyroda i ludzie, gdy tylko chcą, to mogą funkcjonować w pełnej harmonii. Poza tym dowartościowało nas jego stwierdzenie, że Szczawnica może pozazdrościć Ostrowcowi Świętokrzyski oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta – podsumowuje dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Elżbieta Baran.
Autorzy zdjęć; Grzegorz i Maciej Religa, Andrzej Łada i Stanisław Dunin-Borkowski
reklama
reklama