W muzycznym ogrodzie - interaktywne zajęcia dla dzieci

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.07.04 10:40 / news / czytano 2715 / opinie 1

Specjalnie przygotowane zajęcia interaktywne dla dzieci na podstawie uwertury do Kantaty BWV 194 JS.Bacha cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych.

W oryginalnym scenariusz zajęć artyści pokazali dzieciom analogię pomiędzy muzyka J.S.Bacha- uwertura w stylu francuskim a ogrodem  porządku francuskiego. W uwerturze do BWV 194 Bach po mistrzowsku operuje sekcjami instrumentów dętych i smyczkowych. Każdej z sekcji powierza wysmakowane motywy, które łatwo można skojarzyć z uporządkowanymi klombami lub kaskadami fontanny barokowej.
 
Dzieci zgromadzone w czwartkowe przedpołudnie w foyer Dworku Gościnnego w Szczawnicy próbowały rozszyfrować kompozycję „muzycznego ogrodu w stylu francuskim”, równocześnie poznając strukturę zespołu barokowego a także strukturę genialnego bachowskiego dzieła. Pracowały w specjalnie przygotowanych na tę okoliczność "zeszytach festiwalowych", gdzie oprócz informacji na temat Ludwika XIV króla Francji, pasjonaty sztuki, publikacja przybliżyła dzieciom piękno i wyjątkowość ogrodu królewskiego w Wersalu. Ogród ten jest wzorcowym przykładem ogrodów barokowych, inaczej francuskich. Powstał w XVII w. wg. projektu André Le Nôtre właśnie dla króla Ludwika XIV. Podczas godzinnego koncertu najmłodsi wyklejali z instrumentów muzycznych swój własny ogród francuski.
 
Było to już trzecie w historii festiwalu spotkanie przygotowana specjalnie dla dzieci. W roku 2012 najmłodsi "Tworzyli muzyczna budowlę" na podstawie "Alleluja" z Oratorium Mesjasz G.H. Haendla, w roku 2013 rozwiązywali "Muzyczne łamigłówki Jana Sebastiana Bacha" na podstawie chóralnej fugi "Wir danken dir, Gott" z Kantaty BWV 29 J.S. Bacha.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

szczawnica chamber choir2014.07.08 00:07
Dzieciaki są super-łapią w mig o co chodzi z tą bachowską uwerturą;).... pozdrawiamy serdecznie wszystkich czytelników portalu Pieniny info!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij