2014.02.28 16:05 / news / czytano 6245 / opinie 0
Cytat z wiersza Teofila Lenartowicza był mottem kolejnej edycji konkursu literackiego, którego podsumowanie odbyło się dzisiaj w Domu Kultury w Kluszkowcach.
- Konkurs ten kierowany jest co roku do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół podstawowych. Jego celem jest kształcenie umiejętności posługiwania się piękną, żywą polszczyzną oraz próba dostrzeżenia walorów i piękna naszej gminy, stąd motto konkursu, a jednocześnie jego podstawowa idea: piszemy o nas, o naszych zauroczeniach tą najbliższą ojczystą ziemią – mówi Janina Plewa Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kluszkowcach.
W tegorocznej edycji konkursu do organizatorów, czyli GCK w Kluszkowcach oraz Gminnego Publicznego Gimnazjum w Maniowach, dołączył Oddział Pieniński PTTK w Krościenku n/D, a grono uczestników zostało poszerzone o uczniów szkół podstawowych i gimnazjów mieszczących się na obszarze działania tegoż oddziału, czyli dodatkowo o gminy Krościenko n/D i Ochotnica Dolna. Konkurs przestał mieć charakter wyłącznie gminny, ale w nazwie pozostał. Konkurs został ogłoszony w grudniu 2013 roku, a termin nadsyłania prac upływał 7. stycznia 2014 roku.
W tym roku tematyka konkursu objęła ustanowienie roku 2013 Rokiem Przewodników Turystycznych i przypadające w roku 2013 obchody 120 rocznicy powstania Oddziału pienińskiego PTTK w Krościenku n/D. Stąd zaproponowano, aby hasłem wiodącym były słowa „Podróże, peregrynacje, eskapady”, czyli wycieczki bardziej i mniej rzeczywiste, podróże do tajemniczych, historycznych miejsc i fantastyczne wizyty w przyszłość.
Prace oceniane były i w dwóch kategoriach: prozy i poezji z podziałem na grupy wiekowe: uczniowie kl. IV-VI szkół podstawowych i gimnazjaliści. Dobór formy wypowiedzi prozatorskiej bez ograniczeń adekwatnej do hasła przewodniego, natomiast utwory poetyckie winny były wynikać z interpretacji przytoczonych powyższych słów wybitnego poety Teofila Lenartowicza.
Komisja w składzie: mgr Mikołaj Urbaniak – przewodniczący, mgr Helena Koterba – członek, mgr Anna Stokłosa – członek stwierdziła, że do konkursu zostało zgłoszonych 106 prac. Ze szkół podstawowych wpłynęło 30 utworów poetyckich i 15 prac prozatorskich, natomiast z gimnazjów 31 utwory poetyckie i 31 prozatorskie. Komisja przy ocenie brała pod uwagę oryginalność pomysłu, umiejętność realizacji tematu, poprawność stylistyczno – językową i związek tekstu z proponowaną tematyką.
W kategorii: uczniowie szkół podstawowych – poezja nagrodzeni zostali:
- I miejsce Patrycja Janczak za utwór „Chodźmy w góry”” – SP Maniowy;
- II miejsce Natalia Cichoń za utwór „Nasze Pieniny” – SP Sromowce Niżne, Karolina Fąfrowicz za utwór „Wracam z gór” – SP Maniowy;
- III miejsce Jacek Kozielec za utwór „Czorsztyn” – SP Kluszkowce, Magdalena Bodziuch za utwór „Sobotni poranek” – SP Maniowy;
- Wyróżnienia otrzymali: Kamila Janczak za utwór „Góry” – SP Maniowy, Anna Kurpiel – SP Kluszkowce.
W kategorii: uczniowie szkół podstawowych - utwory pisane prozą nagrodzeni zostali:
- I miejsce Alicja Tworek za utwór „Zwykłe, niezwykłe sprzątanie” – SP Tylmanowa;
- II miejsce Marcelina Regiec za utwór „Wielkie przygody rodziny Siemianowskich –SP Sromowce Niżne;
- III miejsce Paulina Wysoczyńska za utwór „Dziwna przemiana”- SP Sromowce Niżne, Martyna Żołądź za utwór „Podróż w nieznane” – SP Tylmanowa;
- Wyróżnienia otrzymali:Marzena Jargiło za utwór „Wakacyjna przygoda” – SP Tylmanowa, Patryk Bochniak za utwór „Straszna przygoda” – SP Kluszkowce.
Nagrodę Prezesa Zarządu PTTK w Krościenku przyznano Klaudii Rapacz za utwór „Maniowy” – SP Maniowy.
W kategorii: uczniowie gimnazjów – poezja nagrodzeni zostali:
- I miejsce Magdalena Kowalczyk za utwór „Strażnik” - Gimnazjum w Maniowach;
- II miejsce Gabriela Regiec za utwór „Kluszkowce” - Gimnazjum w Maniowach;
- III miejsce Paulina Chmiel za utwór „Mój mały zakątek” - Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, Barbara Tkaczyk za utwór „Pewność” - Gimnazjum w Maniowach;
- Wyróżnienia otrzymali: Artur Jagieło za utwór „Pieniny” - Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, Karolina Węglarz za utwór „Wiosenna zmiana” - Gimnazjum w Maniowach.
W kategorii: uczniowie gimnazjów – proza nagrodzeni zostali:
- I miejsce Bartosz Duda - Gimnazjum w Maniowach;
- II miejsce Aleksander Bandyk za utwór „Wydarzenie ery” - Gimnazjum w Sromowcach Niżnych;
- III miejsce Bartosz Wojtaszek za utwór „Podróż do Krainy Snów” - Gimnazjum w Maniowach;
- Wyróżnienie otrzymują: Aleksandra Krzystoń za utwór „W pogoni za wolnością” - Gimnazjum w Krościenku n/D, Maciej Łabno za utwór „Orły i poganie” – Gimnazjum w Sromowcach Niżnych.
Nagrodę Prezesa Zarządu PTTK w Krościenku przyznano dla Mateusza Gołdyna za utwór „Zniszczyć – to znaczy zapomnieć” – Gimnazjum w Ochotnicy Dolnej.
Komisja dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w XIII Gminnym Konkursie Literackim. Składa gratulacje zwycięzcom i życzy ciekawych pomysłów i wielu sukcesów w następnych edycjach konkursu.
Autor: Janina Plewa / Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz