13 października idź i oddaj swój głos

Fot. 2019.10.11 19:03 / news / czytano 1376 / opinie 0

Do wyborów zostało trochę ponad 11 godzin. 13 października zdecydujemy, czy przez następne cztery lata będziemy się przybliżać czy oddalać od świata, którego większość z nas chce dla siebie i przyszłych pokoleń.

W niedzielę będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. W okręgu nr 14 (powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański; miasto na prawach powiatu: Nowy Sącz ) wybranych zostanie 10 posłów. Wybór senatora (okręg nr 36 Nowy Targ (limanowski, nowotarski, tatrzański) - liczba mandatów - 1. 
 
Jak głosować
  • Głosujący dostaną dwie karty do głosowania. Na jednej (wybory do Sejmu) będą listy komitetów z nazwiskami kandydatów, na drugiej (wybory do Senatu) znajdą się kandydaci ułożeni w kolejności alfabetycznej.
  • Głosowanie polega na postawieniu dwóch przecinających się linii (najlepiej znaku x) w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.
  • Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos w wyborach do Sejmu i jeden w wyborach do Senatu. To oznacza, że na każdej z kart do głosowania można postawić jeden znak x.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. 

Statystyka wyborcza

O mandat posła ubiega się 5114 kandydatów. O jeden powalczy średnio 11 kandydatów. Średnia wieku kandydatów na posłów wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 92 lata. Najwięcej najmłodszych kandydatów na swoich listach skupiła Konfederacja. Średni wiek kandydatów tego komitetu to 39 lat. Kandydaci komitetu SLD mają średnio 45 lat, Koalicji Obywatelskiej - 48 lat, PiS - 49 lat, a PSL - 50 lat.

42,08 proc. wszystkich kandydatów na posłów stanowią kobiety. O miejsca w sejmowych ławach walczy 2152 kandydatek i 2962 kandydatów. Największą liczbą kobiet na swoich listach może pochwalić się Sojusz Lewicy Demokratycznej (424 kobiety na 910 wszystkich kandydatów). Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Koalicja Obywatelska (395 kobiet na 919 kandydatów). N trzecim jest Polskie Stronnictwo Ludowe (379 na 916). Najmniej kobiet znalazło się na listach Konfederacji (349 na 880) oraz Prawa i Sprawiedliwości (358 na 919).
Autor: mw
Źródło: avazz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij