Ceramiczne opowieści z Pienin

Fot. 2021.04.17 14:24 / news / czytano 342 / opinie 0

"Ceramiczne opowieści z Pienin” to nazwa zadania, na które Gminna Biblioteka Publiczna w Krościenku n.D otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 


Głównym zamierzeniem projektu będzie prowadzenie działań animujących czytelnictwo w bibliotekach publicznych, a mianowicie zorganizowanie cyklu innowacyjnych i nieszablonowych warsztatów ceramicznych, nawiązujących do pięknej poezji polskiej, nieraz już zapomnianej. 
 
- Planujemy od maja 2021 do końca października 2021r. zorganizować 8 spotkań warsztatowych i 1 przedstawienia teatralnego. Będą to spotkania z myślą dla dzieci od 8-12 lat, a także dla seniorów - podkreśla Weronika Walkowska kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej.
 
Ceramika to fascynujące zajęcie,  a praca w glinie to wyzwanie uczące ogromnej cierpliwości. Uczestnicy poznają cały proces: formowania kształtu, pokrywanie angobą, wydrapywania zaprojektowanego wzoru, w tym wypadku wzoru pienińskiego, malowania, wypalania i szkliwienia szkliwem transparentnym. Warsztaty ugruntują rolę biblioteki, do nowego spojrzenia, w jaki sposób sięgnąć po książkę, ponieważ posłużą również promocji czytelnictwa. Dopełnieniem będzie impreza w formie przedstawienia teatralnego na wolnym powietrzu, dla wszystkich chętnych dzieci. Całość scementuje natomiast powstanie przepięknego albumu - kroniki, z przeprowadzonych spotkań, dostępnego dla czytelników i turystów.

Warsztaty ceramiczne poprowadzi Pani Monika Ziemianek-Sztajer, terapeuta zajęciowy, zajmująca się już od 20 lat ceramiką artystyczną. Pomimo, że jest samoukiem, cały czas szkoli swój warsztat na warsztatach rękodzieła artystycznego. Za sobą ma wystawy indywidualne i zbiorowe w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich, którego zresztą jest członkiem.

O realizacji i naborze chętnych będziemy informować na stronie biblioteki, na naszym profilu  facebook i na stronie Urzędu Gminy.
 
Dofinansowanie do zadania pochodzi ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Partnerstwo dla Książki 2021, w kwocie 7 tys. złotych, a wkład własny biblioteki wyniesie 1 750 zł.
Autor: oprac.red.
Źródło: GBP w Krościenku
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij