Dzień Nauki w Zespole Szkół w Krościenku

Fot. Arch. szkoły 2018.05.27 10:45 / news / czytano 1279 / opinie 0

Maj większości osób kojarzy się z egzaminami maturalnymi. To też nasza szkolna rzeczywistość. Jednak w tym roku w naszej szkole zainteresowanie budziły inne niż tylko maturalne przedmioty. Wszystko to za sprawą Dnia Nauki, który obchodziliśmy 23 maja 2018 roku. Jak co roku na gości czekało wiele atrakcji.

Informatycy postanowili zorganizować ten dzień w nieco inny niż zwykle sposób.  W sali 216 przeprowadzony został szybki instruktaż z obsługi teleskopu, wyświetlano także filmy pt. „Wielkości we Wszechświecie” oraz film 3d pt. „Powierzchnie planet”.  Po zaznajomieniu się z ciekawostkami z dziedziny astronomii nasi goście zostali zaproszeni do sali 209, gdzie mogli zapoznać się z różnymi mediami transmisyjnymi, a także samodzielnie zarobić kabel sieciowy czy też połączyć dwa komputery w sieć. Przeprowadzony został również wykład dotyczący szkodliwości sztucznego światła na żywe organizmy. W sali 215 odwiedzający mogli spróbować swoich sił jako graficy komputerowi – informatycy pokazali różne techniki tworzenia efektów graficznych. Na przybyłych czekała jeszcze jedna atrakcja: szkolne studio telewizyjne. Na żywo można było podejrzeć pracę uczniów, którzy zmontowali, uruchomili, a także dopracowali multimedia do telewizji internetowej.
 
Dużo działo się także w dziedzinie gastronomii. W pracowni technologii gastronomicznej uczniowie wraz z całym zespołem nauczycieli pracowali bardzo prężnie. Odwiedzający mogli obejrzeć produkcję typowo włoskich panzerotti  - neapolitańskich krokietów ziemniaczanych, a także produkcję kopert z ciasta półfrancuskiego śmietanowego z jabłkami i truskawkami, mufinek czekoladowych oraz łabędzi z ciasta ptysiowego nadziewanych kremem budyniowym. Uczestnicy mogli spróbować swoich sił kulinarnych i pod okiem starszych kolegów uformować słodkie wyroby, a następnie je skosztować. W pracowni czekały również kolorowe dekoracje cukiernicze wyciskane z worka cukierniczego z odpowiednimi końcówkami – tak zwanymi tylkami. Samodzielne uformowanie kolorowej róży czy innego wzoru było olbrzymią  atrakcją  zwłaszcza dla uczniów szkół podstawowych. Na naszych gości czekała jeszcze jedna niespodzianka- najbardziej efektowna , a mianowicie flambirowane ( płonące) owoce, których również można było skosztować. W pracowni obsługi konsumenta tradycyjnie stworzono kawiarenkę, gdzie można było przysiąść, porozmawiać i pokosztować  różnych gatunków kaw wykonanych na profesjonalnym ciśnieniowym ekspresie do kawy. 

Swoje umiejętności, tym razem językowe, mogli sprawdzić też uczniowie posiadający zainteresowania humanistyczne. W tym celu dla przybyłych został przygotowany konkurs ortograficzny stanowiący niemałe wyzwanie. Oprócz znajomości zasad pisowni sprawdzał także ogólną wiedzę o naszym rodzimym języku. Ochotników jednak nie brakowało. Pojawiły się także ciekawostki dotyczące imion. Można było dowiedzieć się interesujących rzeczy na temat etymologii słów, a także ich popularności w różnych latach. Sporządzono także ranking imion najczęściej wybieranych obecnie. 

Sala 108 czekała przede wszystkim na miłośników geografii i fizyki. Można było w niej zobaczyć makietę przedstawiającą współczesny obraz Sahary, a jednocześnie przenieść  się w czasie około 5000-10000 lat temu, kiedy to pustynia tętniła życiem. Goście obejrzeli więc: różę pustyni, skamieniałe drzewa, wydmy, grzyby skalne i ruchome piaski. Uczennice klasy II o profilu technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej zabrały ich w podróż po Układzie Słonecznym, podczas której, ściskając w dłoniach prawdziwy meteoryt, mogli poznać i zobaczyć charakterystyczne cechy planet. Jednocześnie każdy mógł sprawdzić swoją wagę na Księżycu i obliczyć swój wiek na każdej z planet.

W pracowni biologiczno-chemicznej odbyły się warsztaty pod tytułem Kolorowy świat roślin. Zaprezentowane zostały metody odbarwiania kwiatów oraz pokazane to, w jaki sposób wykorzystać barwniki roślinne do oceny odczynu środowiska. Uczestnicy warsztatów wytworzyli także chemiczne rośliny  rosnące na naszych oczach i wyizolowali DNA z owocu kiwi.
Dodatkowo przedstawione zostało odbarwianie "złotych" monet, widowiskowa produkcja tlenu, a także produkcja "słoniowej pasty". Papierowy model bociana wykonany techniką origami przypominał, że nasza szkoła jest wyjątkowa, a bocian na gnieździe szkoły przynosi ... szczęście wszystkim uczniom... Zapraszamy do Bociana!

Połącz  przyjemne z pożytecznym! To hasło przyświecało tym, którzy z powodzeniem udowadniali, że nauka może być także świetną zabawą. Wszystko za sprawą gier edukacyjnych. Popularna gra Twister jest pełna śmiechu i kolorów. Żadna inna tak szybko nie rozbawi jak Dobble. Jedną z zaprezentowanych gier były oparte na prostych zasadach Kalambury. Gry edukacyjne gwarantują doskonałą zabawę, emocjonującą rozrywkę, a jednocześnie uczą rzeczy przydatnych w codziennym funkcjonowaniu.

Bawiąc – uczyć – ta zasada Ignacego Krasickiego wydaje się być najlepszym komentarzem do minionego Dnia Nauki. Następna okazja do doskonalej zabawy w nieco naukowej oprawie już za rok. Zapraszamy już teraz. Do zobaczenia…
Autor: R.K.
Źródło: ZSZiP w Krościenku n.D
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij