Festiwal Baśni i Bajki w szczawnickim Dworku Gościnnym

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.06.17 11:00 / news / czytano 7411 / opinie 0

Cykliczna impreza dla dzieci po raz pierwszy zorganizowana została na terenie Dworku Gościnnego. Pełen atrakcji festiwal, w tym roku pod hasłem „Odkrywcy... i nie tylko", sprawił wiele radości najmłodszym i ich rodzicom.

Festiwal rozpoczął się w południe od występów na scenie dzieci z Przedszkola SS. Służebniczek w Szczawnicy w spektaklu pt. „O pszczółce, co szczęścia szukała”. Wychowankowie szczawnickiego Publicznego Przedszkola zaprezentowali piosenki „Na wyspach Bergamuta”, „Odkrywcy dinozaurów”, „Ufoludki”, „Prom kosmiczny”, „Mrówka Bogo-Jogo” oraz zatańczyli taniec piratów. Po grupie dzieci najmłodszych wystąpiły ze swoim repertuarem dzieci ze Szkół Podstawowych ze Szczawnicy i Szlachtowej. 

Występy artystyczne przeplatały pokazy slajdów podróżniczych Małgorzaty Preuss-Złomskiej i Marcina Złomskiego pt. „Śladami Stasia i Nel” oraz „Przez stepy Mongolii”. Przez cały czas trwał  konkurs „Wielkie odkrycia, wielcy odkrywcy”, który prowadził ks. Wojciech Karpiel, w którego przeprowadzenie zaangażowała się młodzież Ruchu Światło–Życie oraz prezentacja projektów edukacyjny młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera. Uczniowie szczawnickiego gimnazjum pokazali się również w tańcu nowoczesnym. W holu Dworku Gościnnego oprócz możliwości uczestniczenia w eksperymentach naukowych, dzieci grały w szachy, oglądały oraz wykonywały prace z masy solnej. Próbowały swoich sił w rysunku i malarstwie na szkle pod czujnym okiem szczawnickiej artystki ludowej Anny Madei. Na jednym ze stoisk można było kupić produkty wykonane podczas Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Szczawnicy.

Gościem specjalnym festiwalu był znany polski podróżnik, instruktor survivalu, dziennikarz i odkrywca źródła Amazonki – Jacek Pałkiewicz. Podróżnik opowiadał o swoim życiu i mobilizował słuchaczy do określania sobie celów i ich późniejszego realizowania: - Gdy patrzyłem na prezentację multimedialną tego co zrobiłem, to sam się zastanawiam, kiedy ja to wszystko zdążyłem zrealizować. Okazuje się, że jak się chce, biegnie się i daje z siebie wszystko to można wiele. Dziękując Andrzejowi Mańkowskiemu za przywitanie  i krótką prezentację swojej osoby dodał: - Widzę tutaj wielki profesjonalizm organizatorów, jest on widoczny na każdym kroku, czego serdecznie gratuluję. 

Moc atrakcji najmłodszym dostarczały dwa smoki maskotki festiwalu, które spacerowały alejkami Dworku oraz trzy latające wielkie i kolorowe. Smocze atrakcje zapewnił Teatr Groteska z Krakowa, który pokazał je w ramach odbywającej się początkiem czerwca w Krakowie 13. Małopolskiej Parady Smoków. Każdy mógł porozmawiać z podróżnikami Małgorzatą Preuss-Złomską i Marcinem Złomskim i wejść do ich namiotu. Dzieci malowały twarze, włosy, jeździły na koniach specjalnie dowiezionych ze Stadniny Rajd w Jaworkach, testowały sprzęt ratowniczy wraz ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczawnicy. Natomiast graficiarze stworzyli na specjalnie w tym celu przygotowanym miejscu graffiti  z napisem "Szczawnica".

Na zakończenie na scenie wystąpili aktorzy z Teatru im. J. Solskiego w Tarnowie. Wystawili sztukę pt. „Lokomotywa II”, podczas spektaklu dzieci z rodzicami obejrzały kilkanaście bajek J. Brzechwy, A. Fredro, M. Konopnickiej i J. Tuwima. Aktorzy wszystkim widzom niezależnie od wieku zapewnili ogrom śmiechu, popisując się wieloma zabawnymi kwestiami.
 
- Festiwal to wyjątkowa impreza. Od pięciu lat organizujemy święto baśni i bajki dla najmłodszych mieszkańców Szczawnicy i okolic. Staramy się, aby tego dnia bawiły się nie tylko dzieci ale i cale rodziny. To festiwal zabawy i radości dla wszystkich - mówi Helena Mańkowska, członek zarządu Fundacji Andrzeja Mańkowskiego.

5. Festiwal Baśni i Bajki zorganizowała w tym roku po raz pierwszy Fundacja Andrzeja Mańkowskiego przy wsparciu środków z Narodowego Centrum Kultury. Patronat Honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Partnerami ponadto była Grupa Thermaleo i Uzdrowisko Szczawnica S.A. a całą imprezę prowadził znany polski aktor Jerzy Pal.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij