Gminy górskie otrzymały wsparcie

Fot. 2021.03.26 20:19 / news / czytano 470 / opinie 0

Czorsztyn, Ochotnica dostały ponad 3 mln złotych, Krościenko 2,5 mln, natomiast Szczawnica jedyne 1,6 mln. Wysokość przyznanych środków została określona jako 40 % średniej środków wydatkowanych na inwestycje w ostatnich 5 latach. 

Lokalne samorządy, podobnie jak inne gminy górskie otrzymały wsparcie z Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin wiejskich. Pośród 82 gmin Małopolski znalazły się Gmina Czorsztyn, Krościenko, Ochotnica oraz Szczawnica.

Najwyższą pomoc spośród miejscowych samorządów otrzymała Gmina Czorsztyn. Otrzymane 3,6 mln złotych wyda m.in. na przebudowę dróg, chodników, parkingów wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Gminy Czorsztyn, polegająca na przebudowie ich parametrów technicznych. Budowa strefy rekreacyjno-sportowej w miejscowości Czorsztyn w skład której będą wchodzić: boisko wielofunkcyjne, strefa do ćwiczeń, plac zabaw, tor rowerowy typu pumptrack, układ komunikacyjny, urządzenie małej architektury oraz oświetlenie terenu. Deklarowany czas realizacji inwestycji  to wrzesień 2021 – październik 2022 r.
 
Druga z najwyższą kwotą pomocy jest Gmina Ochotnica Dolna. Przyznane prawie 3,3 mln złotych przeznaczy na rozwój turystyki tj. na budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej m. in. szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, turystyki zimowej, ścieżek edukacyjnych, miejsc pamięci, małej architektury, punktów widokowych, placów, parkingów, infrastruktury komunalnej i innych atrakcji turystycznych wraz z zakupem niezbędnego oprogramowania, sprzętu i wyposażenia związanego z usługami turystycznymi i informacją turystyczną w gminie.
 
Z kolei do Gminy Krościenko n.D trafiło 2,5 mln złotych. Pozyskane środki zgodnie ze złożonym wnioskiem przeznaczone zostaną na zagospodarowanie terenu na ogólnodostępną strefę rekreacyjną wraz z małą architekturą na bulwarach w Krościenku-etap II, oraz budowę regionalnego targowiska i zagospodarowanie terenów gminnych na miejsca handlowe, wraz z niezbędną infrastrukturą turystyczną przy Alei Wędkarzy w Krościenku-etap I. Termin realizacji w.w inwestycji to czerwiec 2021 – październik 2022.
 
Najmniej środków trafiło do Szczawnicy. Miasto i Gmina Szczawnica otrzymała 1 mln 640 tys. zł na realizację dwóch zadań:
 
1.Podniesienie walorów architektonicznych połączenia ulicy Szalaya z uzdrowiskową częścią miasta - zadanie polegające na przebudowie schodów od ulicy Szalaya do ulicy Jana Wiktora oraz podejścia do kościoła parafialnego poprzez zastosowanie nowych rozwiązań materiałowych, zieleni, miejsc odpoczynku i oświetlenia. Został już zlecony projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę z terminem wykonania dokumentacji do 31.10.2021 r., 

2.Poprawa jakości przestrzeni głównego placu uzdrowiska Placu Dietla poprzez przebudowę istniejącej fontanny z zastosowaniem odpowiednich rozwiązań materiałowych i technicznych. Fontanna jest wyłączona z użytkowania i został zlecony projekt wraz z pozwoleniem na budowę z terminem przygotowania dokumentacji do 31.05.2021 r.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij