Źródło: mat.prasowe
Potwierdzają się informacje o tym, że Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy zmieni właściciela. Grupa Azoty - chemiczna spółka musi mieć zgodę na transakcje ze strony Ministerstwa Aktywów Państwowych, o którą ma się wkrótce oficjalnie zwrócić.
Już w sierpniu pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że spółka z Niedzicy ma zmienić właściciela. Rada Gminy Łapsze Niżne, na terenie której leży ZEW, a następnie zarząd powiatu nowotarskiego przyjęły specjalne rezolucje, w których zawarły swoje pytania i niepokoje co do ewentualnych zmian właścicielskich ZEW Niedzica. Do dzisiaj nie otrzymali oficjalnej odpowiedzi.
Grupa Azoty wczoraj wydała oświadczenie w tej sprawie.
„Zarząd Grupy Azoty S.A. na podstawie szczegółowej analizy i wyceny Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. wyraził zainteresowanie integracją kapitałową ZEW Niedzica w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Jednocześnie podjęto decyzję o wystąpieniu do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza ZEW Niedzica, w przedmiocie rozpoczęcia realizacji potencjalnej integracji kapitałowej spółki....
Grupa Azoty konsekwentnie realizuje główne cele nowej strategii w zakresie strukturalnej dywersyfikacji własnych źródeł energii w kierunku źródeł odnawialnych i zeroemisyjnych. Szacujemy, że dzięki nowym inwestycjom, w perspektywie do 2030 roku oszczędzimy na zakupie energii ponad 200 mln zł w skali roku. Możliwa integracja Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A. – która oczywiście zależy od woli jej jedynego właściciela, czyli Skarbu Państwa - może odegrać bardzo istotną rolę w naszej transformacji klimatyczno-energetycznej. Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. ma szansę stać się integratorem „zielonych” aktywów energetycznych spółek Grupy Kapitałowej Grupa Azoty S.A. – powiedział Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
Podstawowym przedmiotem działalności ZEW Niedzica jest wytwarzanie energii odnawialnej w elektrowniach wodnych – elektrowni szczytowo-pompowej Niedzica i elektrowni wodnej Sromowce Wyżne na rzece Dunajec oraz w elektrowniach wodnych Łączany i Smolice na rzece Wisła. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 100 GWh.
Dalsze kroki w zakresie potencjalnej realizacji tej integracji oraz jej optymalnej strukturyzacji podlegać będą ustaleniom ze Skarbem Państwa".
Na rynku mówi się też o ukrytym celu planowanej operacji. Chodzi o zmniejszenie udziału rosyjskiego biznesmena, Wiaczesława Kantora w akcjonariacie Azotów. Z ostatnich danych wynika, że kontroluje on ponad 19 proc. walorów polskiej spółki. Z kolei udział Skarbu Państwa to 33 proc. Do tego dochodzą jednak papiery należące do kontrolowanych przez niego spółek, zwłaszcza TFI PZU (8,6 proc.). Zamiana udziałów Skarbu Państwa w ZEW Niedzica na akcje Azotów mogłaby przyczynić się do dalszego wzmocnienia pozycji tego udziałowca w nawozowym koncernie. W jak dużym stopniu na razie nie wiadomo.
reklama
reklama