Kazimierz Szkarłat - kandydat na wójta w Gminie Krościenko n.D (Art. sponsorowany)

Fot. 2024.02.16 19:56 / news / czytano 1572 / opinie 0

Kazimierz Szkarłat - KWW Kazek Szkarłat - Dla Rozwoju Gminy.

Drodzy Mieszkańcy, nazywam się Kazimierz Szkarłat, w nadchodzących wyborach samorządowych jestem kandydatem na Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem Komitetu Wyborczego Wyborców Kazka Szkarłata – dla rozwoju gminy.
 
Może dla niektórych to zaskoczenie, ale każdy może zostać wójtem, komu tylko zależy na rozwoju gminy. Niestety nasza gmina jest bardzo zaniedbana, widoczny jest brak gospodarza, który dbałby o interes gminy i jej mieszkańców, a w szczególności regres jest zauważalny przez ostatnich 10 lat. Może i coś zrobiono, ale nie stworzono warunków rozwoju, w Gminie brakuje porządku i gospodarskiego podejścia. Chciałbym to zmienić, dlatego na początku zaprezentuję swoje ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE DLA ROZWOJU GMINY KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM – które rozwinę na dalszych etapach dyskusji.

Rozwój Gminy i funkcjonowanie powinno być traktowane podobnie jak działanie każdego gospodarstwa, potrzebne są przemiany. Aby sprostać wymaganiom oraz wynikającym stąd nowym wyzwaniom postępu, Gminy też zmuszone są do rozwoju, bo kto stoi w miejscu lub idzie zbyt powoli to w rzeczywistości cofa się. Oznacza to konieczność przebudowy i unowocześniania działalności Gminy oraz jej potencjału. W naszym przypadku przede wszystkim walorów naturalnych, gdyż jest to sposób mogący napędzić rozwój, ale także potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu samej Gminy od wewnątrz poprzez przyjęcie programu oraz odpowiedniego praktycznego sposobu działania w oparciu o konkret.

Za zarządzanie Gminą odpowiedzialność ponoszą jego władze samorządowe, a przede wszystkim Wójt oraz Rada Gminy, wybierani przez mieszkańców w wyborach bezpośrednich. I dlatego te wybory są tak ważne. Najważniejsze jest jednak, aby stawiane przez nas CELE zostały wytoczone, a ich wykonanie było możliwe do realizacji, oceny i przynosiło konkretne EFEKTY - do tego uzyskały aprobatę mieszkańców.

Gmina ma bardzo dobre warunki naturalne do rozwoju, położenie, zasoby, lokalizację, historię, kulturę. Niestety na dzień dzisiejszy Gmina nie wykorzystuje swoich walorów, posiada słabą pozycję, brak jest wyznaczonych perspektyw rozwoju spowodowany głównie brakiem specjalizacji.

Przez 30 lat, po zmianach ustrojowych, nie potrafiliśmy wyznaczyć charakteru gminy dostosowanego do współczesnych wyzwań, zwłaszcza, że rolnictwo, które dominowało w Gminie z roku na rok traciło na znaczeniu. Naturalnym kierunkiem rozwoju, z uwagi na walory wydaje się być turystyka. Pewnie nie ma w tym nic odkrywczego, ale transformacja wymaga zmian i wsparcia, samo nic się nie zrobi, potrzebne są inwestycje, na które Gmina stworzy odpowiednie warunki albo sama zrealizuje ich część.

Zasadniczą zatem sprawą jest przywrócenie porządku, poprzez:
• Uchwalenie planu przestrzennego zagospodarowania dla całej Gminy,
• Uporządkowanie terenu Gminy, posprzątanie, gmina musi być po prostu czysta, drogi przejezdne i niedziurawe,
• Rozwój infrastruktury, naprawa i budowa dróg, kanalizacji, poprawa warunków technicznych w ramach posiadanych środków,
• Realizację zadań własnych gminy, które obecnie nie są wykonywane lub nigdy nie były nawet podjęte.

Do tego potrzebne są zadania inwestycyjne wspomagające: 
1. Modernizacja rynku, nadanie głównemu, centralnemu placu w Krościenku charakteru rynku zgodnie ze współczesnymi oczekiwaniami, jest to niewątpliwie atut Gminy zupełnie niewykorzystywany, a powinien służyć całej gminie a nie tylko urzędnikom,
2. Wykorzystanie drugiego atutu Gminy, rzeki nad którą jest położona i posiada w nazwie,
3. Budowa term, dla celów przemysłowych i rekreacyjnych,
4. Odbudowa komunikacji publicznej, wykorzystanie parkingu, który będzie służył wszystkim mieszkańcom gminy, będą mogli przyjechać z różnych sołectw zostawić wygodnie oraz bezpiecznie samochód i przesiąść się do komunikacji zbiorowej, jak również dla turystów, przyciągając ich i zachęcając do pozostawienia samochodu i korzystania z atrakcji jakie oferuje Gmina,
5. Budowa nowego centrum komercyjnego, zapewnienie bazy dla otaczających Gminę miejscowości.

Przedstawiono tylko kierunki działań, łatwych do zrozumienia i przeniesienia do realizacji, w oparciu o które zastanie opracowany krótki Program, napisany w sposób jasny i czytelny, w kilku punktach, wymieniając konkretne zadania, które po prostu należy wykonać. Alternatywą jest kontynuacja dotychczasowej polityki nic nie robienia lub robienia niewiele i bez sensu, prowadzącą do zmniejszenia znaczenia gminy.
 
Zapraszam na swój facebookowy profil KWW Kazek Szkarłat
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij