Krościenko: Święto Niepodległości obchodzone przez Polaków od 80 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz, Krzysztof Koper 2017.11.13 09:00 / news / czytano 3634 / opinie 0

W niedzielÄ™ 12 listopada uczniowie SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2 w KroÅ›cienku przygotowali krótkÄ… inscenizacjÄ™ upamiÄ™tniajÄ…cÄ… wydarzenia sprzed 99 lat, kiedy to Polska odzyskaÅ‚a wolność po 123 latach zaborów.

Uroczystość Dnia NiepodlegÅ‚oÅ›ci rozpoczęła siÄ™ mszÄ… Å›w. koncelebrowanÄ…, której przewodniczyÅ‚ proboszcz kroÅ›cieÅ„skiej parafii ks. Henryk Homoncik. W eucharystii sprawowanej w intencji ojczyzny uczestniczyÅ‚y poczty sztandarowe szkół podstawowych z KroÅ›cienka oraz KroÅ›nicy. Po jej zakoÅ„czeniu mÅ‚odzież SzkoÅ‚y Podstawowej nr 2 wystÄ…piÅ‚a w sÅ‚owno-muzycznej opowieÅ›ci o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku. Za wkÅ‚ad pracy w przygotowanie tego dnia dziÄ™kowaÅ‚ mÅ‚odzieży i nauczycielom wójt gminy Jan Dyda. 
 
Następnie delegacja szkoły udała się na cmentarz, by zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów przy kwaterze wojskowej nr 377, w której spoczywają trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu miejscowości pomiędzy 1914 a 1916 r. Tradycja składania kwiatów podtrzymana jest przez szkołę od 16 lat.
 
Warto przypomnieć, że data 11 XI, godzina 11.00 jest kluczowa dla dziejów Europy. To dokÅ‚adna rocznica wejÅ›cia w życie Rozejmu w Compiègne, koÅ„czÄ…cego I wojnÄ™ Å›wiatowÄ…. Kres Wielkiej Wojny okazaÅ‚ siÄ™ dobrze wykorzystanÄ… przez Polaków szansÄ… na odzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci. 19 lat po zrzuceniu przez PolskÄ™ jarzma zaborów w dniu 11 listopada 1937 r. odbyÅ‚y siÄ™ pierwsze obchody ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci jako Å›wiÄ™ta paÅ„stwowego. Ustanowiono je ustawÄ… sejmowÄ… z 23 kwietnia 1937 roku, podpisanÄ… przez prezydenta Ignacego MoÅ›cickiego. W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci byÅ‚o niemożliwe. W roku 1945 wÅ‚adze komunistyczne Å›wiÄ™tem paÅ„stwowym uczyniÅ‚y dzieÅ„ 22 lipca, rocznicÄ™ ogÅ‚oszenia Manifestu PKWN. Mimo to, w latach 70. przed Grobem Nieznanego Å»oÅ‚nierza odbywaÅ‚y siÄ™ patriotyczne manifestacje, które wÅ‚adze uznawaÅ‚y za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostaÅ‚y one rozpÄ™dzone przez milicjÄ™ w 1988 r., w 70. rocznicÄ™ odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.




Autor: mw
Źródło: dzieje.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz, Krzysztof Koper
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij