Krościenko: Święto Niepodległości obchodzone przez Polaków od 80 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz, Krzysztof Koper 2017.11.13 09:00 / news / czytano 2640 / opinie 0

W niedzielę 12 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Krościenku przygotowali krótką inscenizację upamiętniającą wydarzenia sprzed 99 lat, kiedy to Polska odzyskała wolność po 123 latach zaborów.

Uroczystość Dnia Niepodległości rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną, której przewodniczył proboszcz krościeńskiej parafii ks. Henryk Homoncik. W eucharystii sprawowanej w intencji ojczyzny uczestniczyły poczty sztandarowe szkół podstawowych z Krościenka oraz Krośnicy. Po jej zakończeniu młodzież Szkoły Podstawowej nr 2 wystąpiła w słowno-muzycznej opowieści o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku. Za wkład pracy w przygotowanie tego dnia dziękował młodzieży i nauczycielom wójt gminy Jan Dyda. 
 
Następnie delegacja szkoły udała się na cmentarz, by zapalić znicze i złożyć wiązankę kwiatów przy kwaterze wojskowej nr 377, w której spoczywają trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu miejscowości pomiędzy 1914 a 1916 r. Tradycja składania kwiatów podtrzymana jest przez szkołę od 16 lat.
 
Warto przypomnieć, że data 11 XI, godzina 11.00 jest kluczowa dla dziejów Europy. To dokładna rocznica wejścia w życie Rozejmu w Compiègne, kończącego I wojnę światową. Kres Wielkiej Wojny okazał się dobrze wykorzystaną przez Polaków szansą na odzyskanie niepodległości. 19 lat po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów w dniu 11 listopada 1937 r. odbyły się pierwsze obchody Święta Niepodległości jako święta państwowego. Ustanowiono je ustawą sejmową z 23 kwietnia 1937 roku, podpisaną przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W latach 1939-1944 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN. Mimo to, w latach 70. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywały się patriotyczne manifestacje, które władze uznawały za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostały one rozpędzone przez milicję w 1988 r., w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Autor: mw
Źródło: dzieje.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz, Krzysztof Koper
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij