2013.12.17 19:15 / news / czytano 7587 / opinie 1
Wczoraj spadkobiercy Adama hr. Stanickiego oficjalnie przejęli pałac w Nawojowej, pomysł na jego zagospodarowanie ma być atrakcyjny dla biznesu, turystyki i kultury.
Wręczenie symbolicznego klucza do pałacu w Nawojowej spadkobiercom Adama hr. Stadnickiego to oficjalne potwierdzenie decyzji Ministra Rolnictwa, że posiadłość została bezprawnie odebrana i zostaje zwrócona jej prawowitym właścicielom.
Przypomnijmy, że Nawojowa była własnością Stadnickich od 1799 do 1944 roku, kiedy to została odebrana rodzinie na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Podczas II wojny światowej w pałacu w Nawojowej stacjonowały wojska niemieckie a od 1982 roku przez jakiś czas miało w nim siedzibę Państwowe Technikum Hodowlane. Pałac do chwili obecnej jest siedzibą Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nawojowej oraz Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2007 roku spadkobiercy hrabiego starali się odzyskać nieruchomość.
Pomysł na zagospodarowanie budynku jest taki, żeby nie przekształcać go w dom mieszkalny, lecz w swego rodzaju centrum z ofertą dla biznesu i kultury oraz atrakcjami dla turystów. Inwestycje w Szczawnicy, gdzie w odzyskaną infrastrukturę potomkowie Stadnickiego systematycznie inwestują, pozwalają przypuszczać, że w perspektywie kilku lat pałac w Nawojowej stanie się jej wizytówką i będzie przynosił wymierne korzyści dla regionu oraz jego właścicieli. Andrzej Mańkowski, wnuk Adama hr. Stanickiego, widzi to miejsce jako ośrodek kulturalny - dom pracy twórczej, gdzie np. mogłyby się spotykać systematycznie grupy biznesowe i kulturalne z całego świata. - Przy współpracy w lokalnymi samorządami możemy stworzyć coś dobrego i pożytecznego dla regionu - podkreślał drugi z wnuków hrabiego, Andrzej Stadnicki.
Prawnuk Adama hr. Stadnickiego, Prezes Zarządu Uzdrowiska Szczawnica S.A. i Thermaleo Sp. z o.o. Krzysztof Mańkowski dodał: - Mam wrażenie, że Nowy Sącz trochę umiera po okresie aktywności. Musimy połączyć siły, które przecież istnieją w Sądecczyźnie w celu budowania pozycji lidera w Małopolsce. Wierzę, że jest to do zrobienia.
Starosta Nowosądecki Jan Golonka wyraził swoje nadzieje na to, że pałac w końcu ożyje z pożytkiem dla całego regionu. Do tej pory nie dało się inwestować w to miejsce ze względu na nieuregulowane sprawy własnościowe. Wójt Gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa chciałby aby w przyszłości pałac był atrakcyjnym obiektem, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy i turyści. Gdy miejscowość stanie się na nowo siedzibą rodową to będzie odwiedzana przez liczące się i wpływowe społeczności, a to z kolei stanie się świetną promocją dla gminy.
W maju br. odbyło się spotkanie rodzinne, podczas którego dziś już właściciele pałacu w Nawojowej, rozmawiali na temat jego przyszłości. Do Szczawnicy i Nawojowej przyjechało wówczas z całego świata ponad stu członków rodzin m.in. Stadnickich, Jasieńskich, Deskur i Roqueplo (z rodu Swieżawskich), Czartoryskich, Mańkowskich oraz Potockich. Wtedy też najprawdopodobniej zostały podjęte kroki celem założenia spółki spadkobierców, która będzie miała za zadanie zajmować się realizacją inwestycji-pomysłu na odzyskany pałac.
Autor: Oprac. red
Zdjęcia: Uzdrowisko Szczawnica