Niezgoda pisze do RDOŚ w sprawie puchacza

Fot. 2015.02.19 10:49 / news / czytano 2740 / opinie 0

Burmistrz Miasta Szczawnica wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o udzielenie informacji pisemnej w sprawie działań zrealizowanych przez RDOŚ w Krakowie w odniesieniu do strefy ochrony ostoi w zakresie inwentaryzowania.

Ponadto Szczawnica prosi o ocenę stanu zachowania i monitorowania ostoi i populacji puchacza „Bubo bubo” oraz informację w sprawie dowodów potwierdzających jego obecność od momentu ustalenia strefy do dnia dzisiejszego. Dowody w formie dokumentacji fotograficznej, zeznań świadków, raportu z monitoringu powinny obejmować okres ostatnich dwóch lat, gdyż decyzja o ustaleniu strefy została podjęta przez RDOŚ w styczniu 2013 roku. 

Na podstawie wielu obserwacji i doświadczeń leśników oraz ornitologów stwierdzono, że niektóre strefy ochrony mogą być po pewnym czasie opuszczone przez ptaki i wówczas strefy te mogłyby zostać zlikwidowane. W kontekście wąwozu Homole ważnym jest że strefy zostały wyznaczone nie wokół gniazd ale wokół dwóch i to potencjalnych miejsc lęgowych puchacza. Wyszukiwanie miejsc gniazdowania uważa się za bardzo trudne, gdyż są to przeważnie trudno dostępne półki skalne.
 
- Strefa ochrony puchacza została ustalona w 2013 roku bez jakiejkolwiek możliwość odniesienia się do niej ze strony miasta. Ponadto dokumentacja dowodowa od samego początku wywoływała wiele kontrowersji, gdyż były to wątpliwej jakości zdjęcia pasma leśnego w obrębie Homoli gdzie usilnie wskazywano wypoczywającego na szczycie drzewa puchacza. Zeznania świadków też wówczas były zebrane w ostatnich kilku tygodniach przed ustaleniem strefy. To wszystko w kontekście naszych planów związanych z stokami Durbaszki spowodowało nasze ówczesne protesty i sprzeciwy. Należy domniemywać że temat występowania puchacza w Jaworkach jest na bieżąco monitorowany przez powołane do tego służby i chcielibyśmy po dwóch latach zapoznać się z wynikami tych prac jeżeli były prowadzone - mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij