Podsumowanie projektu - ginące zawody i rękodzieło ludowe

Fot. Arch. GCK w Czorsztynie 2021.10.02 21:19 / news / czytano 1143 / opinie 0

Efekty kilkumiesiÄ™cznych spotkaÅ„ i podjÄ™tej w tym czasie pracy podziwiać można byÅ‚o w  Domu Kultury w Maniowach.

Warsztaty zgodnie z planem rozpoczęły się w maju na terenie trzech wsi: Maniowy, Kluszkowce i Sromowce Wyżne. Edukacją objęci zostali uczniowie klas V – VIII szkoły podstawowej, którzy podnieśli swoją świadomość na temat lokalnego dziedzictwa i dawnych tradycji. W każdej miejscowości dostępne było 15 miejsc.

Zostały przeprowadzone zajęcia z:
- malowania na szkle (każdy uczestnik wykonał dwie prace o tematyce regionalnej),
- kaletnictwa (młodzież wykonała paski juhaskie z wykrojonych gotowych form ze skóry, ozdobili je metalowymi guzikami),
- makramy (uczestnicy nauczyli się wykonywać wiązane tradycyjne wzory które kiedyś wykorzystywane były do zdobienia chust)
- haftu koralikowego (uczestnicy nauczyli się haftowania koralikami i cekinami jednego z elementów zdobniczych gorsetów góralskich. Hafty zostały wykonane na tradycyjnym aksamicie)

Głównym celem projektu było wzmocnienie tożsamości kulturowej, poprzez wzrost świadomości na temat dawnych ginących zawodów oraz promocję rękodzieła ludowego. Przeprowadzone warsztaty tworzyły warunki do rozwijania aktywności twórczej, pobudzającej wyobraźnie i wrażliwość uczestników. Wypromowane zostały rękodzieła ludowe, które na nowo zyskały na wartości i stały się modne.




Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Arch. GCK w Czorsztynie
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij