Tylmanowa: Bajka będzie jak z bajki

Fot. Arch. UG 2017.11.18 15:50 / news / czytano 5176 / opinie 0

„W dolinie Dunajca – ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko – słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze” - tak brzmi nazwa projektu, dzięki któremu niedługo dawna świetność Dworku Berskich potocznier nazywanego "bajką" zostanie przewrócona.

Długotrwałe starania Stanisława Jurkowskiego Wójta Gminy Ochotnica Dolna poparte akceptacją Przewodniczącego Rady Gminy Franciszka Ziemianka i radnych Czesława Ligasa i Jerzego Udzieli doprowadziły do podpisania porozumienia i złożenia wniosku wraz z partnerem słowackim do Euroregionu „Tatry” o dofinansowanie projektu pod nazwą „W dolinie Dunajca – ochrona i odnowa zabytków pogranicza polsko – słowackiego: dworu w Tylmanowej i klasztoru w Czerwonym Klasztorze”.
 
- Odrestaurowanie dworku i  zagospodarowanie terenu wokół niego leży mi głęboko na sercu, mam nadzieję, że już niedługo Bajka ponownie będzie dumą wszystkich mieszkańców Tylmanowej i całej Gminy. Na te działania jednak potrzebujemy środków, a potrzeby są ogromne, bowiem nie możemy zapominać, że dworek jest wpisany do rejestru zabytków - zaznacza wójt.

W dniu 26 października br. w Nowym Targu popisano porozumienie ze stroną Słowacką, w którym uczestniczyli przedstawiciele gminy, a 10 listopada br. został złożony wniosek kończący starania o przyznanie środków na w/w cel.

Porozumienie będące warunkiem złożenia projektu poprzedziły liczne rozmowy i spotkania włodarza Ochotnicy przedstawicielami Euroregionu „Tatry”, Ministerstwa ds. zabytków z Bratysławy, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, które doprowadziły do złożenia wniosku o pozyskanie środków finansowych na renowację zabytkowego Dworu „Bajka” w Tylmanowej wraz z otoczeniem, jedynego takiego zabytku w Gminie.

Autor: oprac.red
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij