- W tym roku mamy bardzo bogaty program, chciałem Państwa bardzo serdecznie przywitać w dniu dzisiejszym, w pierwszym dniu obchodów w Dworku Gościnnym - rozpoczął uroczysty koncert Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
Ambasador Węgier dr Iván Gyurcsík, dziękując za starania Miasta i Gminy Szczawnica w zachowaniu historycznych tradycji i pamiątek Uzdrowiska, przypomniał że miasto powstało 200 lat temu dzięki węgierskiej rodzinie lekarzy Szalayów. Członkowie rodziny, wraz ze współpracownikami polskimi, wybudowali Uzdrowisko i zapoczątkowali turystykę opartą na wykorzystaniu walorów przepięknych krajobrazów tych okolic. Tym samym przyczynili się do spotkania różnych kultur i narodów zamieszkujących te tereny oraz do ich pokojowego współistnienia i rozwoju. - Pragnę podziękować władzom politycznym i kulturalnym Miasta oraz Województwa Małopolskiego za to, że od początku wspierali godne naśladowania starania i szlachetne tradycje dawnych czasów zinterpretowane współczesnym na nowo, by móc je przekazać następnym pokoleniom - mówił. Ambasador Węgier przypomniał o tym, że mieszkańcy Szczawnicy ukrywali węgierskich rewolucjonistów z 1956 roku i skutecznie bronili ich przed aresztowaniem. Wyraził wdzięczność za ratowanie i udzielanie Węgrom pomocy. Podziękował członkom rodziny Mańkowskich za rozwijanie dziedzictwa intelektualnego i kulturalnego zapoczątkowanego przez rodzinę Szalayów. - Rodzina Szalayów pozostawiła w spadku Uzdrowisko Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, której fundatorem był Stanisław Tarnowski, dziadek Jánosa Esterházyego ze strony matki, dlatego z radością przyjęliśmy inicjatywę odsłonięcia tablicy ku pamięci Jánosa. Rodzina Stadnickich, która przejęła Uzdrowisko od Akademii a także kolejny właściciel rodzina Mańkowskich są spokrewnione z rodziną Tarnowskich - podkreślił Iván Gyurcsík. Swoje wystąpienie zakończył wręczając odznaczenia Prezydenta Węgier (pełna lista odznaczonych pod artykułem).
Strona polska przyznała Perłę Pienin za trzyletnią współpracę i pomoc w organizacji Dni Przyjaźni. Uroczystą laudację odczytał Sekretarz Miasta Tomasz Hurkała. Perłę z rąk Burmistrza otrzymał dr Imre Molnár, Radca Ambasady Węgier w Polsce, węgierski dyplomata, humanista, historyk i publicysta.
Na zakończenie wieczoru w Dworku Gościnnym na scenie zaprezentował się Harkány Big Band, zespół założony w 1998 roku i obecnie liczący 18 członków. Węgierski zespół zagrał standardy jazzowe oraz popularne evergreeny.
W przerwie koncertu zebranych przywitał Árpád Martényi, Prezes Stowarzyszenia im. Ferenca Rakoczego II. - W imieniu całego Stowarzyszenia chciałbym wszystkich serdecznie przywitać. Stowarzyszenie Rakocziego istnieje od 24 lat, zatrudnia ponad 17 tys. pracowników i działa w ponad 300 miejscowościach poza granicami Węgier. Jest jednym z największych działających na Węgrzech. Stowarzyszenie powstało dla realizacji trzech głównych celów. Pierwszy, aby wspomóc Węgrów poza granicami. Drugi dla utrzymywania pamięci o naszym księciu Ferencu Rakoczym II. Trzeci, aby pielęgnować i pamiętać o Jánosu Esterházyem. Dzisiaj chciałbym nagrodzić całą Szczawnicę. Dyplom oraz medal jest przede wszystkim dla tych, którzy pamiętają o Józefie Szalayu, Jánosu Esterházym i o zorganizowaniu tak bogatego programu uroczystości polsko-węgierskich. Nagrodę z rąk Prezesa Stowarzyszenia odebrał w imieniu Samorządu i mieszkańców Burmistrz Grzegorz Niezgoda.
W dalszej części koncertu nie zabrakło węgierskiego folkloru. Grupa Kincső Ensemble i kapela Gereben Zenekar powstała w Budapeszcie w 1980 roku. W ich repertuarze znalazły się najpiękniejsze tańce mieszkańców Karpat i tradycyjne ludowe tańce węgierskie. Jak podkreślił prowadzący Piotr Gąsienica: - To co wszyscy lubimy, autentyczna muzyka, folklor, to co każdy kraj pielęgnuje, na czym wzrasta i z czego bierze siłę. Wieczór zakończył się występem formacji Hollóének Hungarica grającej muzykę średniowieczną. Repertuar stanowiły dawne pieśni i ballady z okresu średniowiecza i baroku pochodzące głównie z krajów takich jak Węgry, Turcja, Włochy, Francja, Rumunia czy Mołdawia oraz folkowe kompozycje zaczerpnięte z kultur skandynawskich.
Odznaczenia otrzymali:
Barbara Węglarz Dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy - dyplom i srebrny medal w dowód uznania aktywnej działalności na rzecz pielęgnowania węgiersko-polskich relacji historycznych i kulturalnych oraz tradycyjnej przyjaźni między naszymi narodami;
Piotr Gąsienica Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy – Złoty Krzyż Zasług i Orderu Węgierskiego w dowód uznania za zasługi w pełnej oddania działalności na rzecz pielęgnowania węgiersko-polskich relacji historycznych i kulturalnych;
Grzegorz Niezgoda Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica - Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego w dowód uznania za zasługi w pełnej oddania działalności na rzecz pielęgnowania węgiersko-polskich relacji historycznych, kulturalnych i samorządowych.