Wianki popłynęły Dunajcem

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.06.23 09:50 / news / czytano 7477 / opinie 1

Puszczanie wianków to cykliczna impreza związana z letnim przesileniem słońca w Noc Świętojańską odbywająca się w krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzbą. 

Ten dawny zwyczaj jest do dziś bardzo żywo przypominany i kultywowany przez pienińskich górali. Zgromadzona w amfiteatrze publiczność mogła zakupić ręcznie robione z polnych i ogrodowych kwiatów oraz ziół wianki wykonane przez ludową artystkę Krystynę Aleksander, która podtrzymuję tę tradycję od 20 lat. Wianki późnym wieczorem były puszczane na Dunajcu. Najpiękniejsze z nich zlicytowano a zebrana kwota zostanie przekazana na potrzeby dzieci  niepełnosprawnych z ośrodków w Szczawnicy, Krościenku, Tarnowie, Bychawie oraz w Koninie. Podczas tegorocznej imprezy zebrano kwotę około 800 złotych. 

- Staram się pomagać tym dzieciom jak tylko mogę. Zebrane pieniądze zostaną im przekazane, bo te dzieci bardzo tego potrzebują. Wianki pomagała mi wykonać Monika Ziemianek i moja córka Lidia Kucharska a zioła przekazał Andrzej Mikołajewicz z Czorsztyna, kwiaty Danuta Dusik. Przyjechała do mnie Danuta Błoch z Łodzi, która sama zbierała kwiaty polne na wianki. - mówiła Krystyna Aleksander.
 
W trakcie występów scenicznych strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D zaprezentowali sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego.

Oprócz sprzedaży i licytacji wianków na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne; „Małe Pieniny”, grupa śpiewacza „Krościeńconki”, Zespół Pieśni i Tańca „Pieniny”, kapele Jaśka Kubika i „Białopotocanie”. Na scenie zatańczyły dziewczyny z grupy „Kira-Kira” oraz dzieci z koła tanecznego działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Krościenku n/D. Wieczorem zgromadzeni w Amfiteatrze słuchali śpiewu i muzyki w wykonaniu gitarzysty klasycznego Michała Kostrza ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nowym Targu oraz  grupy „Eternal” a po nich obejrzeli występ znanej krościeńskiej wokalistki Mileny Walosik. Imprezę zakończyła projekcja filmu pt.” Święta Kinga”, który Gminne Centrum Kultury w Krościenku n/D otrzymało od prezesa Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich Jana Sienkiewicza. Konferansjerem był dyrektor GCK Józef Szałwia.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Andreas2013.06.26 21:06
Poznaje mojego Janka i jego wuki. Piekne imieniny
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij