2020.10.15 12:50 / news / czytano 1526 / opinie 0
Nowopowstały patriotyczny mural zdobi ścianę frontową Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej. Akcja związana jest z realizacją Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Umiejscowienie muralu na budynku szkoły wymagało gruntownego przemyślenia. Mamy bowiem do czynienia z miejscem nasyconym symboliką, a także wydarzeniami historycznymi.
Mural ma nie tylko oddawać historię tego miejsca, regionu, ale przede wszystkim nawiązywać do teraźniejszości. Naturalnym było więc, że jedną z głównych postaci będzie dziecko (jesteśmy przecież w szkole podstawowej), które uczestniczy w żywej lekcji historii podczas spotkania ze swoim dziadkiem –świadkiem historii. Twarze naszych postaci nie mają swoich pierwowzorów w mieszkańcach Ochotnicy – chcieliśmy, aby dziadkiem i wnuczkiem mógł być KAŻDY. „Współcześnie” ubrany dziadek ma element odwołujący się bardzo wyraźnie do symboliki narodowej i patriotycznej – opaskę biało-czerwoną.
Nie jest przypadkiem wybór ściany na której został umieszczony mural. Ściana ta jest jedną z najstarszych części budynku szkolnego, oddanego do użytku publicznego w 20. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (1938 roku). Znajdują się na niej cztery okna – symbole: perspektywy, nowych horyzontów, otwartości na świat, wolności, nieograniczonych możliwości, piękna. Okna te dają możliwość dostrzeżenia historii nie tylko znajdującej się wewnątrz naszego budynku (wystawa zdjęć i świadectw związanych z historią naszej szkoły), ale również odbijają w swoich szybach historyczne miejsce jakim jest kościół parafialny wraz z pobliskim cmentarzem.
3 zdjęcia wykorzystane w grafice pochodzą z Cyfrowego Muzeum Ochotnicy i Tylmanowej powstałego w ramach projektu „Ochotnica i Tylmanowa – Małe Ojczyzny, Wielkie Historie”.
Zdjęcie na dole przedstawia Jana Gołdyna – żołnierza Armii gen. Hallera, który zginął w 1920 roku podczas bitwy pod Radzyminem. Jego szczątki spoczywają na cmentarzu wojskowym w Puławach. Na zdjęciu jest w towarzystwie swojego ojca oraz młodszego brata.
Zdjęcie na ławce przedstawia 3 ułanów- od lewej: nieznajomego z Podegrodzia, Zachwieję ze Szczawnicy oraz dziadka właściciela zdjęcia - Józefa Konopka. Szacowana data wykonania zdjęcia to lata: 1918-1921.
Zdjęcie na górze przedstawia powrót z przepustki braci Kędzierskich – Stefana i Romana.
Puste prostokąty wirujące wokół postaci są symbolami zdjęć, które każda z rodzin gromadzi i otacza największą czcią z pokolenia na pokolenie. Są one również symbolem przemijających wspomnień, które bez naszej troski o przekazywanie ich młodszym pokoleniom rozpłyną się we mgle naszej niepamięci.
Charakter ściany – bez wcześniejszego odnowienia – przywołuje piętno czasu jaki odbił się na otaczającej nas rzeczywistości.
Jedno jest pewne – mural to nie wandalizm. To sztuka przeniesiona na ulicę oddana każdemu, kto tylko chce z niej czerpać.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna