Kwiaty profesora Ludwika Freya

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.07.09 20:53 / news / czytano 4921 / opinie 0

Ślicznotka z długimi rzęsami, niebieski klejnocik czy storczykowy kopciuszek - tak o kwiatach Pienin, w samym sercu usłanej nimi obficie krainy, opowiadał w ubiegłą sobotę w Niedzicy oraz we wtorek w Szczawnicy ich wielki miłośnik Prof. dr hab. Ludwik Frey.

Ceniony znawca pienińskiej flory, jak sam wspomniał na początku spotkania – po latach poznawania prawdy o przyrodzie (pracując w Instytucie Botaniki Polskiej Akademii Nauk) zajął się popularyzowaniem tej prawdy i to za sprawą książek, które w zamierzeniu autora „do kontemplacji świata przyrody mają czytelnika zachęcić”.
 
Przed odsłoną swojego nowego dzieła (jest to bowiem trzecia część Tryptyku pienińskiego – poprzednie to: „Opowiedzcie o roślinach Pienin” z 2010 roku, „Atlas roślin pienińskich” z 2012 roku) profesor podkreślił, podczas obydwu spotkań promocyjnych, znaczącą dla wydania tej książki rolę Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., który to wsparł finansowo to naukowe przedsięwzięcie, co pozwoliło znacznie przyspieszyć pojawienie się książki na rynku. 

Promocja książki „Kwiaty ogrodu pienińskiego” odbyła się w Niedzicy w ubiegłą sobotę 5 lipca br. Kolejne spotkanie z książką i z jej autorem odbyło się we wtorek 8 lipca w Szczawnicy w Kinoteatrze Pieniny. Jak podkreślił Piotr Gąsienica, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, było to spotkanie z człowiekiem, który jest częścią składową życia Pienin i Szczawnicy od wielu lat.   
 
Prof. dr hab. Ludwik Frey jest pracownikiem naukowym Instytutu Botaniki Polskiej Akademii Nauk im. W. Szafera w Krakowie, członkiem Komitetu Botaniki PAN, specjalizującym się w systematyce roślin naczyniowych. Ma duże doświadczenie dziennikarskie i literackie, będąc autorem licznych artykułów, publikacji książkowych o tematyce roślinnej oraz tekstów popularyzujących Szczawnicę. Swoją pracą literacką niejednokrotnie wspiera publikację szczawnickiego miesięcznika "Z Doliny Grajcarka".  Znany jest jako miłośnik wszystkich gatunków traw, co udowodnił wydając w 2007 r. książkę „Poezja traw”. Jest także autorem pierwszej polskiej biografii słynnego szwedzkiego botanika Karola Linneusza, pt. Karol Linneusz, Książę Botaników, Profesor Profesorów, która ukazała się w 2010 r. 
 
Na zakończenie spotkania autor podpisywał swoje książki.
Autor: Oprac. red.
Źródło: ZEW Niedzica S.A., inf. własna
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij