Zmarł Henryk Zachwieja Kazimierek (Baltazar)

Fot. 2014.05.16 16:07 / news / czytano 6967 / opinie 1

16 maja br. zmarł artysta szczawnicki Henryk Zachwieja Kazimierek (Baltazar), twórca niepokorny, o oryginalnej wyobraźni i wielkiej pomysłowości.

Był znanym rzeźbiarzem, tworzącym w drewnie rzeźby pełne, plenerowo – monumentalne oraz płaskorzeźby. Malował także obrazy olejne i na szkle. Tematyką jego prac były głównie motywy góralskie, religijne, świąteczne i dawne, ludowe legendy. Jego prace zdobią wnętrza kościołów i kaplic (m.in. kapliczki na Sewerynówce w Szczawnicy). Znajdują się także w zbiorach muzeów oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Henryk brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Był laureatem wielu konkursów. Należał do Klubu Twórczego szczawnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia Artystów Pienińskich i Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
 
Ostatnie pożegnanie Artysty odbędzie się 18 maja br. (niedziela) o godz. 15.00 w kaplicy cmentarnej w Szczawnicy.
 
Dyrekcja i pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: MOK Szczawnica
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Grzegorz Zmitrowicz2014.05.17 23:05
Henek był i zostanie moim serdecznym przyjacielem . Znaliśmy się ponad 20 lat , zawsze w sierpniu kiedy przyjeżdżałem do Szczawnicy to prowadziliśmy niekończące się rozmowy o jego twórczości i życiu i o wszystkim co nas otaczało bo podobnie i na swój sposób postrzegaliśmy to co nas otaczało.Dzisiaj kiedy dotarła do mnie ta bardzo smutna wiadomość łącze się z bólem i smutkiem z jego bliskimi. Dla mnie i mojej córeczki to wielka strata , dla nas jak i dla wielu co Ciebie znali Szczawnica już nie będzie taką jak była za Twojego życia.Żegnamy Ciebie Henryku Grzegorz i Wiktoria z Wieliszewa
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij