Ekshumowano szczątki ks. Franciszka Blachnickiego

Fot. Wikipedia 2020.10.21 08:09 / news / czytano 803 / opinie 0

Szczątki księdza spoczywające w krypcie krościeńskiego kościoła zostały ekshumowane 13. października na potrzeby postępowania prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Celem ekshumacji jest przeprowadzenie sądowo-lekarskiej sekcji zwłok ks. Blachnickiego, połączonej z badaniami biegłych sądowych z zakresu medycyny, kryminalistyki, antropologii, genetyki i toksykologii.

Dzięki badaniom biegłych chcemy doprowadzić do procesowej weryfikacji okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, w szczególności odnoszących się do jej przyczyny i mechanizmu - poinformował prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego. Według IPN duchowny, obok ks. Jerzego Popiełuszki, był jednym z najbardziej prześladowanych przez komunistów księży.  

Śledztwo ws. zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego, umorzone w 2006 r., zostało podjęte na nowo w kwietniu bieżącego roku. Prowadzone jest przez katowicką Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jak poinformował IPN, śledztwo podjęto na nowo, bo "zachodziła konieczność procesowej weryfikacji danych odnoszących się do jego przedmiotu, które nie były znane w 2006 roku". W ocenie specjalistów IPN zachodzi podejrzenie, że zabójstwa ks. Blachnickiego 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu mogli dokonać funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL.

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przypomina, że wywiad cywilny PRL, czyli Departament I MSW, umieścił w Carlsbergu dwóch agentów o pseudonimach "Yon" i "Panna".

Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, założył Ruch Światło-Życie oraz wspólnotę życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.
Autor: Oprac. red.
Źródło: rmf24.pl
Zdjęcia: Wikipedia
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij