Symbole Światowych Dni Młodzieży łodziami flisackimi przypłynęły do Krościenka

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.05.04 10:36 / news / czytano 6848 / opinie 0

3 maja 2015 roku w Uroczystość NMP Królowej Polski miała miejsce w Krościenku nad Dunajcem peregrynacja oryginalnych symboli Światowych Dni Młodzieży.

Symbole ŚDM wyjątkowo dwukrotnie odwiedziły wczoraj Krościenko. Najpierw od 14.30 przez godzinę znajdowały się w Centrum Ruchu Światło Życie na Kopiej Górce, by po wizycie w Kamienicy o 19.30 na dłużej powróciły w Pieniny.

Peregrynacja rozpoczęła się od spływu łodziami flisackimi ze Szczawnicy - Piasków do Amfiteatru pod Wierzbą. Spływowi towarzyszył śpiew dziewcząt z Grywałdu przy akompaniamencie góralskiej muzyki zespołu Jaworcanie z Jaworek. W amfiteatrze licznie zgromadziła się młodzież, ale także dzieci i dorośli ze wszystkich parafii dekanatu, a także z regionu i turyści.

Po przywitaniu przed księdza proboszcza parafii Krościenko nad Dunajcem ks. Henryka Homoncika, adoracji krzyża przez licznie zebranych księży i siostry zakonne oraz wykonaniu hymnu ŚDM  i tańcu dzieci z miejscowej szkoły podstawowej, delegaci młodzieży z poszczególnych parafii dekanatu ubrani w stroje regionalne przenieśli w procesji symbole do nowego kościoła. O 21.00 miał miejsce Apel Jasnogórski poprowadzony przez księdza prefekta Janusza Pabiana, miejscowego wikarego, który był  transmitowany przez radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, a następnie odbyło się modlitwa uwielbienia a wszyscy zgromadzeni w świątyni mieli możliwość adoracji krzyża młodych.

Peregrynacja zakończyła się ok. 22.00, a specjalny w asyście miejscowej OSP udał się do Podegrodzia. Parafia pw. Wszystkich Świętych chciałaby podziękować serdecznie wszystkim, którzy przybyli na wczorajsze uroczystości, a w szczególności wszystkim bez wyjątku, którzy przyczynili się przez swoją ofiarną służbę do uświetnienia tego niezwykłego wydarzenia: władzom gminy, flisakom pienińskim, zespołowi Jaworcanie, młodzieży z dekanatu, OSP Krościenko, Policji, księżom i siostrom zakonnym, p. Janowi Kubikowi i innym.

Mamy teraz wielką nadzieję, że owocem tej peregrynacji będzie wielkie zaangażowanie naszej młodzieży w przygotowanie pierwszego etapu ŚDM - tzw. tygodnia misyjnego  na naszym terenie i liczny udział naszej młodzieży w wydarzeniach centralnych w Krakowie.

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r. w  Ojciec Święty Franciszek przekazał polskiej młodzieży krzyż młodych i ikonę MB Salus Populi Romani i w ten sposób rozpoczęła się ich peregrynacja po polskich diecezjach oraz kilkunastu krajach Europy Wschodniej. Od 1 maja przez dwa tygodnie symbole te przemierzają terytorium diecezji tarnowskiej, w tym nasz dekanat Krościenko.

Pierwszym symbolem ŚDM jest krzyż, który został ofiarowany młodzieży przez papieża Jana Pawła II na zakończenie Roku Odkupienia 22 kwietnia 1984 roku w Rzymie. Znajdują się na nim słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym". Jan Paweł II w Orędziu na XV Światowy Dzień Młodzieży pisał: "Wokół krzyża Roku Świętego narodziła się i rozwinęła inicjatywa Światowych Dni Młodzieży. Są one swoistymi przystankami na waszym szlaku młodych chrześcijan oraz nieustannym i naglącym wezwaniem, by budować życie na skale, którą jest Chrystus". Ten krzyż, jako główny symbol chrześcijaństwa, towarzyszył młodzieży m.in. podczas spotkań w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, ponownie w Rzymie w 2000 roku, w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie, w Rio de Janeiro. „Podczas wielkiej pielgrzymki Krzyża przez cały świat, przy tym Krzyżu, modliły się już miliony młodych ludzi w różnych językach. Krzyża tego dotykały setki tysięcy młodych rąk. Miliony młodych oczu patrzyło na ten Krzyż”.

Od Niedzieli Palmowej w 2003 roku, na osobiste życzenie Jana Pawła II, ikona Matki Bożej Salus Populi Romani została dołączona do krzyża podczas peregrynacji przygotowujących kolejne Światowe Dni Młodzieży. Przekazując ikonę powiedział wówczas do młodzieży: „Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu” Z kolei ikona Matki Bożej, która towarzyszy krzyżowi ŚDM w pielgrzymowaniu to kopia słynącego łaskami rzymskiego obrazu Salus Populi Romani. Zgodnie z przekazami w upalne lato 5 sierpnia 352 r. na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg. Wydarzenie to miały poprzedzić objawienia, w których Najświętsza Maryja ukazała się patrycjuszowi Janowi, wieszcząc mu, iż zostanie ojcem długo oczekiwanego potomka, w zamian za co ma ufundować świątynię oraz papieżowi Liberiuszowi, uprzedzając o prośbie o zgodę wystawienia kościoła. Znakiem miejsca, w którym ma zostać wzniesiona budowla, miał być śnieg. Dla upamiętnienia tego wydarzenia nadano świątyni wezwanie Matki Bożej Śnieżnej (Bazylika Większa Santa Maria Magiore). Według tradycji podczas epidemii dżumy w Rzymie w roku 590, papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji, prosząc Boga o ocalenie miasta. Miał wówczas ujrzeć anioła, który chował do pochwy miecz będący znakiem gniewu, co miało zapowiadać miłosierdzie. Po ustąpieniu zarazy rozwinął się szczególny kult Matki Bożej czczonej w tym obrazie, który nazwano Salus Populi Romani – ocalenie ludu rzymskiego. W Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w 2003 roku, Jan Paweł II pisał do młodzieży: "Wiedzcie jednak, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością. Drodzy młodzi, wy wiecie: chrześcijaństwo nie jest opinią i nie polega na próżnych słowach. Chrześcijaństwo to Chrystus! To Osoba, to Żyjący! Spotkać Jezusa, kochać Go i sprawić, by był kochany - oto chrześcijańskie powołanie. Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy. Swoim wstawiennictwem formuje w was serce uczniów zdolnych słuchać Syna, który objawia autentyczne oblicze Ojca i prawdziwą godność człowieka".






Autor: Oprac. Ks. Krzysztof Kutek
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij