Co zabrać ze sobą w góry? Poradnik (Art. sponsorowany)

Fot. 2024.02.13 08:04 / news / czytano 420 / opinie 0

Wycieczka w góry to świetna sprawa. Jednak do tego kontaktu z naturą należy się odpowiednio przygotować. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie rzeczy ze sobą zabrać. Niektóre są opcjonalne, inne zaś w zasadzie obowiązkowe. Zaczynamy!

Akcesoria, które mogą okazać się przydatne


Choć udając się w góry, zakłada się zazwyczaj, że wszystko pójdzie jak po maśle, to jednak rzeczywistość bywa bardzo różna. Z tego powodu istnieje kilka rzeczy, które warto zabrać ze sobą. Przykładowo, smartwatch z pulsoksymetrem sportowe z www.komputronik.pl/search-filter/18499/zegarki-z-pulsoksymetrem pomoże Ci w monitorowaniu swojego stanu zdrowia i w razie czego ostrzeże Cię, jeśli Twój organizm będzie zbyt mocno nadwyrężony.
Kolejną ważną rzeczą jest mapa. Owszem, żyjemy w dobie telefonów komórkowych z funkcją GPS. W górach można jednak stracić zasięg, a smartfon może się też rozładować. Z tego powodu zabranie ze sobą mapy nie zaszkodzi, szczególnie w sytuacji, gdy lubisz maszerować mało uczęszczanymi szlakami.

Zadbaj o odpowiednią odzież

Niezależnie od tego, czy w góry wybierasz się latem, czy zimą, odpowiednia odzież to absolutna podstawa. Nawet w ciepłe dni warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową (najwyżej nie wyciągniesz jej z plecaka, jeśli nie będzie potrzeby). Odzież termoaktywna również będzie przydatna, ponieważ odprowadzi pot z Twojego ciała, dzięki czemu nie będziesz czuł na skórze nadmiernej wilgoci.
W góry obowiązkowo należy pójść w odpowiednim obuwiu. Niech ładna pogoda Cię nie zwiedzie, czasami nawet na teoretycznie łatwych szlakach może dojść do niechcianego wypadku. Możesz zdecydować się na buty trekkingowe, które będą posiadały antypoślizgową podeszwę. Przyczepność podczas maszerowania jest niezwykle istotna, ponieważ podczas wędrówki możesz natrafić na cięższe do pokonania fragmenty trasy.
W sezonie jesienno-zimowym warto pomyśleć o wierzchniej odzieży, która będzie wodoszczelna, a do tego zapewni też ochronę przed wiatrem. Pogoda bywa zmienna, dlatego należy być przygotowanym na to, że może się ona nagle zmienić. Pamiętaj również o tym, że wchodząc na wierzchołek wysokiej góry, temperatura będzie spadać. Z tego powodu ciepła odzież również jest wysoce wskazana.

Pomyśl o jedzeniu

Nawet jeśli wybierasz się jedynie na krótką wędrówkę, zabierz ze sobą coś do jedzenia. Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze jest ubezpieczony. Może dojść do sytuacji, gdy zgubisz się w górach. Wówczas dobrze jest mieć ze sobą zapas pożywienia.
A co takiego ze sobą zabrać? Dobrze sprawdzają się poręczne rzeczy. Kanapki, batony proteinowe, orzechy, suszone owoce czy żele energetyczne mogą znaleźć się w Twoim plecaku. Do tego nie zapominaj o wodzie! Podczas wędrówki należy się odpowiednio nawadniać, aby organizm miał siły do pokonania długiego dystansu. Przyjmuje się, że podczas wypadu w góry każdy powinien mieć przy sobie przynajmniej 1,5 l butelkę. Tak naprawdę woda jest nawet ważniejsza od jedzenia, choć oczywiście najlepiej wziąć ze sobą i jedno, i drugie.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Jakie rzeczy mogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo? W sytuacjach awaryjnych z pewnością przyda Ci się smartfon. Przed wyruszeniem w drogę upewnij się, że naładowałeś go do pełna. W razie czego możesz zabrać ze sobą również powerbank.
Jeśli z jakiegoś powodu będziesz zmuszony zostać w górach dłużej, niż planowałeś, to nieoceniona będzie latarka, której światło rozświetli Ci drogę. Możesz pomyśleć o modelu czołowym, dzięki któremu Twoje ręce dalej pozostaną wolne.
Nie zaszkodzi wziąć ze sobą nóż lub scyzoryk. Przydatna bywa również taśma izolacyjna. Jeśli lubisz być gotowym na różne ewentualności, to te przedmioty także włóż do plecaka. Gdy zdecydowałeś się na zabranie mapy, to jej uzupełnieniem będzie kompas. Dzięki niemu będziesz w stanie wytyczyć kierunek, w jakim należy się udać.
Jak widzisz, przygotowaliśmy dla Ciebie stosunkowo długą listę rzeczy, które warto wziąć ze sobą w góry. Nie wszystkie przedmioty są jednak obowiązkowe, choć mamy nadzieję, że udało nam się skutecznie wytłumaczyć Ci, dlaczego mogą okazać się przydatne. Życzymy powodzenia na szlaku!
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij