Dziewiąta edycja festiwalu Barokowe Eksploracje 2019 w Szczawnicy zainaugurowana

Fot. Alina Lelito 2019.08.21 16:56 / news / czytano 1621 / opinie 0

Dziewiąta edycja festiwalu Barokowe Eksploracje 2019 w Szczawnicy zainaugurowana została w dużej Sali Dworku Gościnnego 20 sierpnia br., polską premierą opery pasticcia, z librettem Antoniego Denziego oraz muzyką Antonia Vivaldiego: "Praga nascente da Libussa e Primislao".

Jej światowa premiera odbyła się 19 lipca tego roku w Pradze czeskiej. Akcja opery dotyczy założenia Pragi przez Libuszę i Przemysła i opowiada o tym, w jaki sposób doszło do ślubu księżniczki Libuszy, córki Kroka, rządzącej podległymi sobie plemionami czeskimi, z inteligentnym, posiadającym liczne talenty kmieciem Przemysłem, o czym witając gości opowiedziała dyrektor artystyczny i organizacyjny Barokowych Eksploracji – Agnieszka Żarska.

Barwne dzieło, wystawione w barokowej konwencji i zrealizowane z szacunkiem do materiału historycznego, wyreżyserowała Andrea Miltnerowa, która również była odpowiedzialna za jego choreografię. Opracowanie materiału muzycznego należało do Eduarda Garcii Salasa – hiszpańskiego skrzypka i muzykologa związanego z Czechami, który w 2000r. skompilował libretto opery „Praga nascente..” Denzi’ego, pochodzące z 1734r., z muzyką i ariami Antonio Vivaldiego i w 2018r. zainteresował nim Marka Stryncla. To pod jego kierownictwem muzycznym i dyrygenturą przygotowane zostały premiery z orkiestrą barokową Musica Florea Praha wraz ze wspaniałymi czeskimi śpiewakami.

Opera w dwóch aktach, z barwnymi kostiumami, licznymi ariami, elementami baletowymi, zrealizowana w oszczędnych dekoracjach, nie rozpraszających uwagi widzów, została bardzo serdecznie przyjęta przez licznie przybyłą do Dworku Gościnnego publiczność i żywo oklaskana na stojąco. Marek Stryncl i Artyści z Czech zyskali zasłużony apaluz!
Autor: Alina Lelito
Zdjęcia: Alina Lelito
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij