2013.12.01 10:57 / news / czytano 7054 / opinie 0
Hafty pienińskie - wspólne spotkanie uczniów ze Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Vsi z twórcą ludowym Zofią Plewą.
„Haft pieniński” to temat, który stał się kolejnym pretekstem do spotkania się uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych i Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi , realizujących projekt „Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa”. Spotkanie odbyło się 27 listopada br. w Sromowcach Niżnych.
Czterdziestu uczestników warsztatów plastycznych „Sztuka pienińska” miało niecodzienną okazję poznać wzornictwo haftów występujących na pienińskich strojach regionalnych, obrusach, serwetach i innych przedmiotach użytkowych. W arkana ludowej sztuki hafciarskiej wprowadziła ich p. Zofia Plewa, mieszkanka Sromowiec Niżnych, przewodnicząca lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, na co dzień zajmująca się hafciarstwem. Pani Zofia pojawiła się na spotkaniu w dawnym stroju pienińskim, z częścią swoich (i nie tylko swoich) dzieł. Dzięki temu młodzi ludzie mogli zobaczyć , a także dowiedzieć się, jak nazywają się gwarowo części strojów góralskich. Nie dla wszystkich było jasne, co to kierpce, lajbik, czy kanafoska. Mieli też sposobność przyjrzeć się z bliska bogactwu i różnorodności motywów stosowanych dawniej i obecnie na strojach regionalnych, szatach liturgicznych, a także dostrzec, jak wraz z rozwojem wsi i upływem czasu zmieniała się moda regionalna.
Uczniowie z Polski i Słowacji pytali p. Zofię o dawne zwyczaje, sposoby szycia ubrań, pozyskiwania materiałów czy ich barwienie. Podziwiali finezyjność ściegów i kolorystykę używanych nici. Goście ze Słowacji nie mieli wielkich trudności ze zrozumieniem twórczyni, gdyż większość jej opowieści przebiegała w gwarze, a ta w tym rejonie, zarówno po prawej, jak i lewej stronie Dunajca, ma ze sobą wiele wspólnego.
Spotkanie miało też stronę praktyczną. Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje siły i popisać się talentem plastycznym malując na talerzach i wyklejając na szkle piękne wzory pienińskich haftów. Powstałe prace będę zdobić ściany tworzonej w ZPO Izby Historii Flisactwa.
Zarówno Izba Historii Flisactwa, jak i warsztaty plastyczne, to elementy projektu Dunajec - wspólna rzeka - wspólna sprawa współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. W projekcie, obok Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych i Spojenej Skoly ze Spiskiej Starej Vsi, uczestniczy również gmina Czorsztyn.
Autor: Oprac. red.
Źródło: ZPO Sromowce Niżne
Zdjęcia: Arch. szkoły