Krótka lekcja z historii XX wieku w łapszańskim gimnazjum

Fot. Arch. szkoły 2015.03.16 14:27 / news / czytano 2239 / opinie 0

„Żołnierzami Wyklętymi” zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na idący ze wschodu, niczym burza, stalinowski reżim. 

W odróżnieniu od tej części społeczeństwa, która uznała władzę ludową narzuconą odgórnie na polecenie Stalina, Oni – wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. Jeszcze raz poszli do lasu broić miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. 

Nazwani zostali wyklętymi w sowieckich dokumentach i tak o nich mówili, żeby zostali znienawidzeni przez Polaków. Nie jest to dla nich obraźliwe wręcz przeciwnie jest to powód do dumy Jest to coś co należy się tylko Im…
 
W dniu 4 marca 2015r. młodzież gimnazjalna wysłuchała krótkiej prezentacji dotyczącej historii„ Żołnierzy Wyklętych” oraz zapoznała się też z dziejami powojennymi w regionie Spisza i Podhala. Prezentację przygotowali uczniowie: Mateusz Sulir i Jakub Ryś.
Autor: Łukuś Elżbieta
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij