2014.07.28 22:54 / news / czytano 4752 / opinie 0
Gminna Biblioteka Publiczna w Kluszkowcach zakończyła w lipcu 2014 roku projekt w ramach Konkurs Grantowego "Aktywna Biblioteka" realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Założeniem projektu było zapewnienie dzieciom ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu w okresie wakacji poprzez twórczą aktywność, kreatywne nieformalne sposoby nauczania o świecie i jego różnorodności, kultury, nauka poprzez zabawę i współpracę w grupach. Warsztaty były organizowane dla wszystkich zainteresowanych tematyką. Wśród uczestników warsztatów były także dzieci które nie są użytkownikami bibliotek. Warsztaty zapewniły dzieciom ciekawy sposób spędzania wolnego czasu w okresie wakacji poprzez twórczą aktywność, kreatywne nieformalne sposoby nauczania o świecie, jego różnorodnościach, kulturach, nauka poprzez zabawę oraz współpracę w grupach, integracja między dziećmi oraz budowanie postaw: otwartości, pewności siebie, współpracy w grupie. Liczba dzieci była ograniczona ze względu na warunki lokalowe. Te same warsztaty były organizowane w dwóch miejscowościach: Mizerna i Maniowy.
Były realizowane takie działania jak: zabawa w znajdowanie owoców egzotycznych, odnajdywanie krajów w których rosną dane owoce na mapie i podświetlanym globusie, wspólne obieranie owoców i sprawdzanie co jest w środku, zabawa w smakowanie (zasłonięte oczy), konkurs w nazywanie, zaproszenie gościa z Kamerunu i Japonii, slajdy, wspólne słuchanie muzyki, czytanie literatury z danego kraju, robienie czegoś specyficznego dla danego kraju np. orgiami, taniec, spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem, nauka poprzez eksperymenty oraz poznawania świata przyrody przy użyciu specjalnych pojemników do obserwacji owadów z wbudowanym szkłem powiększającym.
Na zakończenie projektu był zorganizowany wyjazd uczestników projektu do Centrum Edukacji Globalnej „Wioski Świata”.
Projekt ten był realizowany w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Sprężyna” – Centrum Edukacji Nieformalnej. Całkowita wartość projektu 5 600 złotych, dofinansowanie 4 500 złotych.
Autor: Joanna Bator
Zdjęcia: Arch. Organizatora