Głównym celem projektu "wKoło Lasu" było propagowanie świadomego i odpowiedzialnego użytkowania lasów w celach turystycznych, relaksacyjnych, zdrowotnych, rozbudzanie odpowiedzialności za „zielone płuca” w naszym regionie i nie tylko. Co udało nam się zrealizować?
22 czerwca 2023 roku, w imieniu Klubu Turystyki Rowerowej „wKoło”, wiceprezes Zarządu Oddziału PTTK, Zbigniew Botor, podpisał umowę z Lasami Państwowymi na realizację Programu Sportowa Natura. Nasz projekt nazwaliśmy „wKoło Lasu”.
Pozyskane fundusze postanowiliśmy wykorzystać na organizację 4 imprez dla dzieci, młodzieży a także dla dorosłych.
W projekcie wzięło udział 20 uczestników w wieku 13 – 18 lat, 3 osoby dorosłe oraz opiekunowie – organizatorzy, członkowie Zarządu „wKoło”. Zdarzało się też kilku wolnych uczestników, którzy dołączali tylko na pojedyncze wydarzenia. Ostatecznie okazało się, że projekt stał się międzynarodowy – polsko – słowacko – ukraiński, gdyż z tych krajów mieliśmy uczestników.
Po działaniach organizacyjnych, wypełnieniu dokumentacji, zgód itp., w końcu wsiedliśmy na rowery i wyruszyliśmy w trasę.
11 lipca odbyła się pierwsza wycieczka rowerowa do rezerwatu Biała Woda (Beskid Sądecki). Przygodę rozpoczęliśmy od przedstawienia wszystkim uczestnikom założeń projektu, zasad bezpieczeństwa, następnie technicznego sprawdzenia rowerów oraz wyposażenia uczestników w koszulki projektowe. Po dojechaniu na miejsce spotkaliśmy się z ekspertami – pracownikami Nadleśnictwa, Panami Jerzym Cyglerem i Tomaszem Dziedzicem. Wymagający podjazd zakończył się zajęciami w szkółce leśnej w zakresie ochrony lasów oraz pielęgnacji sadzonek. Każdy z uczestników odbył krótkie szkolenie praktyczne. Następnym punktem był wyjazd na polanę pod Rozdzielą. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących biwakowania podczas wycieczek rowerowych. Po przyswojeniu wielu nowych wiadomości i umiejętności, nastał czas na regeneracyjny obiad w Bacówce oraz powrót do Szczawnicy.
1 września odbyła się kolejna wycieczka rowerowa. Tym razem był to nasz lokalny pieniński klasyk – nowo wyremontowana ścieżka rowerowa do Czerwonego Klasztoru. Na trasie oraz w Klasztorze, ciekawostkami na temat Pienin, uraczył nas przewodnik PTTK Stanisław Błażusiak. Następnie swoją wiedzą podzielił się z nami pracownik Pienińskiego Parku Narodowego, leśniczy Marcin Broźny. Tradycyjnie, po interesującej teorii, nadszedł czas na praktykę. Tym razem były to zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, prowadzone przez ratownika GOPR Sekcji Szczawnica - Michała Trojnarskiego. W przerwie od zajęć znaleźliśmy czas na ognisko i posiłek, aby wzmocnieni wyruszyć w drogę powrotną.
16 października miała miejsce ostatnia wycieczka rowerowa. Tym razem był to najdłuższy odcinek. Przygodę rozpoczęliśmy o 8 rano od zapakowania naszych rowerów na przyczepkę i przewiezienia ich do Nowego Targu. Z Kowańca pedałowaliśmy do Bramy w Gorce, gdzie czekała nas przygoda ze zwiedzaniem z przewodnikiem Stanisławem Błażusiakiem. Ponad koronami drzew odbyły się zajęcia edukacyjne, projekcja filmu i kontakt ze zwierzętami. Zadowoleni wróciliśmy najbardziej wymagającą trasą powrotną. Przed nami do przejechania były 54 km. Ścieżką rowerową dotarliśmy do Dębna, gdzie, zgodnie z planem, mieliśmy przerwę na obiad oraz zwiedzaliśmy zabytkowy, drewniany kościółek. Regeneracja dobrze nam zrobiła. Z małymi postojami, dosyć szybko dotarliśmy do Czerwonego Klasztoru i dalej do domu. Do Szczawnicy dotarliśmy pod wieczór, około godziny 18.00.
27 września zebraliśmy się na popołudniowym spotkaniu, w celu uporządkowania Alejki Podróżników oraz zasadzenia brakujących dębów. Ciężka praca w miłej atmosferze pewno zaowocuje tym, że nowe drzewa będą rosły ku pamięci zasłużonych podróżników.
Ostatni wspólny posiłek i wręczenie upominków uczestnikom odbyło się w Schronisku Orlica (uroczystość z udziałem zaproszonych partnerów).
A potem nastąpił WIELKI Finał Projektu – 7 października zebraliśmy się przy Alejce Podróżników, skąd przeszliśmy do wiaty przy Orlicy. Tam czekali na nas zaproszeni goście – eksperci projektu oraz przedstawiciele Lasów Państwowych i szczawnickiego oddziału PTTK. Satysfakcja z udziału w projekcie została uzupełniona dyplomami, statuetkami, medalami i rowerowymi gadżetami. Po części oficjalnej nadszedł czas na uroczysty poczęstunek wraz z wymianą doświadczeń i refleksji związanych z projektem.
reklama
reklama