Zgnieć plastikową butelkę przed wrzuceniem do worka na śmieci

Fot. 2013.07.04 10:15 / news / czytano 17372 / opinie 3

Przejeżdżając obok worków wystawianych przed domami z odpadami plastikowymi, trudno nie zauważyć, że duża część  z nich jest wypełniona bardziej powietrzem niż plastikiem.

Służby komunalne odbierające segregowane śmieci a dokładnie worki z plastikiem wożą często powietrze na samochodach, zamiast w pełni wykorzystywać powierzchnię ładunkową. 

Niestety duża część wystawianych worków do odbioru zawiera właśnie niezgniecione opakowania plastikowe, po wszelkiego rodzaju napojach i płynach. Biorąc za przykład cztery butelki po wodzie mineralnej można łatwo policzyć, że butelki niezgniecione zajmują 12250 cm3 a zgniecione aż siedmiokrotnie mniej 1750 cm3. Do worka 120 litrowego (takie rozdawane są na segregowane odpady, 1 litr = 1000 cm3) mieści się niespełna 40 butelek pełnych powietrza. Zgniecionych jesteśmy w stanie włożyć do worka aż 280.

Jest to szczególnie ważne w letnim sezonie turystycznym, kiedy do lokalnych gmin przyjeżdżają tysiące turystów i popyt na wodę znacznie rośnie. Gospodarstwa domowe generują coraz więcej odpadów a kupowane produkty spożywcze pozostawiają po sobie jednorazowe opakowania, które trafiają do kosza.

Dlaczego warto zgniatać butelki?
  • rzadszy transport firm wywożących odpady - mniejsza emisja dwutlenku węgla
  • wystawiasz worek do odbioru z plastikiem aż 7 x rzadziej 
  • zmniejszasz objętość zgniatanych butelek w worku o prawie 80%
  • chronisz środowisko i dajesz dobry przykład innym

Problem dotyczy także innych opakowań np. po mleku, puszek aluminiowych po napojach, puszek po konserwach, opakowań po szamponach, płynach pod prysznic, etc.   

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

kiko2013.07.05 16:07
Butelek nie należy zgniatać gdyż zgniecione butelki zmniejszają objętość co wpływa na zbyt rzadkie oddawanie worka z plastykiem co znowu wpływa na nieoddanie 1x na kwartał worka z plastykiem co powoduje podwyższenie kosztów za odbiór śmieci bo uznają że nie sortujesz śmieci a jeśli ktoś ma wątpliwości to niech sobie sprawdzi zapis w umowie o odbiór śmieci
Taśma2013.07.04 11:07
Brain, według naukowców rozwija z czasem zdolność myślenia... :)
brain2013.07.04 10:07
A kleić taśmą też trzeba?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij