Rower gravel - co to właściwie jest? (art.sponsorowany)

Fot. 2024.04.25 20:43 / news / czytano 370 / opinie 0

Rower gravelowy, zwany po prostu gravel, jest rodzajem roweru zaprojektowanego do szybkiej jazdy po szutrowych drogach oraz terenach leśnych.

Rower gravelowy - krótka historia
Rower gravelowy, zwany po prostu gravel, jest rodzajem roweru zaprojektowanego do szybkiej jazdy po szutrowych drogach oraz terenach leśnych. Choć jego wygląd może przypominać rower szosowy ze względu na typ kierownicy (często baranek), odróżnia go szereg cech, takich jak szersze opony i hamulce tarczowe. Ten rodzaj roweru pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, ale szybko zyskał popularność, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie szutrowe drogi są powszechne ze względu na koszty asfaltowania. Rozwój rowerów gravelowych był odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników, co obala często spotykane opinie, że jest to tylko marketingowy chwyt. Z czasem gravel zyskał uznanie nie tylko wśród amatorów jazdy terenowej, ale również w sportach kolarskich, gdzie od 2006 roku zaczęły pojawiać się specjalne wyścigi dla tego typu rowerów.

rower typu gravel - geometria
Geometria roweru gravelowego jest kluczowym elementem, który wpływa na jego właściwości i zastosowanie. Rama gravela jest zaprojektowana tak, aby umożliwić montaż szerszych opon, co jest możliwe dzięki wydłużonemu tylnemu trójkątowi. Rama posiada także wyższą główkę, co pozwala kolarzowi na bardziej wyprostowaną i komfortową pozycję. Materiały, z których wykonane są ramy, mogą być różne – od stali, przez aluminium, tytan, po włókno węglowe. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, co pozwala dostosować rower do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika.
 
Opony w rowerach gravelowych są zazwyczaj szersze niż w szosówkach, co zapewnia lepszą przyczepność i komfort na nieutwardzonych drogach. Typowe rozmiary opon to 35-50 mm, ale najczęściej spotykane są opony 40-42 mm. Wybór bieżnika opony zależy od preferowanego terenu – od gładkich, przez semi-slick, po modele z bardziej rozbudowanym bieżnikiem terenowym.
 
Hamulce tarczowe to kolejny istotny element graveli, zapewniający skuteczne i bezpieczne hamowanie w różnych warunkach. W zależności od modelu i ceny, mogą to być hamulce mechaniczne na linkę stalową lub bardziej zaawansowane hydrauliczne.

rowery gravelowe - kiedy będą dobrym wyborem?
Decyzja o wyborze roweru gravelowego powinna być podyktowana specyfiką planowanych tras oraz osobistymi oczekiwaniami co do komfortu i stylu jazdy. Gravel świetnie sprawdzi się na mieszanych trasach, gdzie część odcinka pokrywa asfalt, a część szutrowe czy leśne ścieżki. Jest to idealny wybór dla osób, które cenią sobie wszechstronność – szybkość roweru szosowego połączoną z trwałością i możliwością jazdy w trudniejszym terenie, charakterystyczną dla rowerów górskich.
 
Jeśli zależy nam na rowerze, który dobrze poradzi sobie zarówno na szosie, jak i na łagodnych, niezbyt technicznych terenach, gravel będzie doskonałym wyborem. Dzięki możliwości montażu dodatkowych akcesoriów takich jak błotniki czy bagażniki, gravel może być również użyteczny w długich podróżach rowerowych.
 
Z kolei w przypadku bardziej wymagających, górskich tras z dużą ilością przeszkód naturalnych jak kamienie czy korzenie, lepszym wyborem może okazać się rower górski z odpowiednią amortyzacją. Rower górski zapewni większy komfort i bezpieczeństwo na technicznie trudnych i stromych ścieżkach, gdzie wytrzymałość i stabilność są kluczowe.

Rowery gravelowe - podsumowanie
Podsumowując, rower gravel jest znakomitym wyborem dla osób poszukujących uniwersalności, szybkości oraz możliwości eksplorowania różnorodnych tras, od szos po lekkie tereny terenowe. Jego konstrukcja pozwala na wygodną jazdę nawet podczas długich wycieczek, a różnorodność dostępnych modeli i konfiguracji sprawia, że każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie rower, dopasowany do indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich planuje jeździć.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij