70 worków śmieci - efekt sobotniej akcji Gra w Zielone

Fot. 2019.04.28 16:43 / news / czytano 1200 / opinie 0

Mimo niepewnej aury, w sobotę zjawili się mieszkańcy Krościenka - Zawodzia i nie tylko, ze swoimi pociechami, dwie drużyny ze szkoły Podstawowej nr 1 w Krościenku oraz reprezentacja LO Krościenko.

W sumie do sprzątania przystąpiło 9 drużyn, które zaopatrzone zostały w worki, rękawice ochronne i peleryny. Do akcji dołączyli także Wójt Jan Dyda oraz Wicewójt Tadeusz Topolski oraz Sołtys Katarzyna Leśniak, którzy zakasali rękawy i wzięli się do pracy. A było jej naprawdę sporo. Najwięcej śmieci znajdowało się na samych końcu ul. Zdrojowej, przy drodze w kierunku Tchonia, która stanowi część budowanej ścieżki VeloDunajec.

Efekt to ok. 40 worków 120 L uzbieranych tylko w tej okolicy... Duży procent śmieci stanowiły odpady wielkogabarytowe: krzesła, zużyte sprzęty, opony, które uczestnicy zostawili przy drodze aby pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej mogli je później zabrać. Łącznie zostało zebranych ponad 70 worków śmieci. Ten fakt cieszy ale i przeraża ich skala, bo jeszcze nie wszystkie śmieci udało się odnaleźć w zaroślach. Część zebranych śmieci zostało naniesionych przez wezbrane wody Dunajca. Inne długo czekały aż ktoś je odkryje w trawie. Jeszcze inne aż kuły w oczy.

Po akcji sprzątania uczestnicy zostali zaproszeni do altany na Cyplu na wspólne grillowanie i poczęstunek, które sfinansował Urząd Gminy Krościenko n.D. Wszyscy mogli się ogrzać przy palenisku, a smażone kiełbaski serwowane przez Pana Gerwazego smakowały jak nigdy. W końcu przyszedł czas na nagrody i docenienie uczestników. Z uwagi na to, że akcja przebiegała w formie zawodów nagrodziliśmy 5 drużyn, które zdobyły vouchery na rafting Dunajcem, do pobliskiego parku linowego, a także na pyszną zapiekaną-pizzę.

Wszystkie bilety wstępu zostały przekazane przez lokalnych przedsiębiorców za co serdecznie dziękujemy! 

Dodatkowo wszystkie dzieci biorące udział w akcji otrzymały dyplomy za udział, paletki do gry w badmintona i ping ponga ufundowane w przez Wójta Gminy Krościenko n.D oraz anonimową osobę. Podziękowania należą się gospodarzom pola namiotowego „Cypel” za udostępnienie i przygotowanie miejsca na bazę akcji.

Celem akcji było wzmocnienie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród mieszkańców Krościenka, kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży oraz zadbanie o nasze najbliższe otoczenie. Mamy nadzieję, że inicjatywa stanie się akcją cykliczną. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie! Jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii ochrony środowiska. Kropla drąży skałę.
Autor: Natalia Kubik/ oprac. red.
Źródło: Arch. Organizatorów
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij