Uwaga na nieuczciwe firmy proponujące płatne szkolenia

2016.11.04 09:15 / news / czytano 1375 / opinie 0

Uwaga na podmioty proponujące płatne szkolenia z zakresu prewencji wypadkowej i BHP, których przeprowadzenie rzekomo miał im zlecić ZUS. Przypominamy - wszystkie szkolenia z zakresu prewencji wypadkowej i BHP organizowane przez ZUS są darmowe, a uczestnictwo w nich dobrowolne.

W ostatnich tygodniach do jednostek Zakładu zgłaszają się pracodawcy, pytając czy ZUS przekazuje podmiotom zewnętrznym informacje o prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, ilości pracowników i odbytych szkoleniach. Znaczna część z nich z niepokojem podkreśla, że kontaktujące się osoby przywołują ZUS jako źródło informacji oraz podmiot, który wskazuje konkretne firmy jako zobowiązane do przeprowadzenia wśród swoich pracowników szkoleń. Te elementy mają uwiarygodnić i uczynić informację bardziej sugestywną.

Szczególnym upodobaniem wśród manipulantów cieszą się szkolenia dotyczące prewencji wypadkowej. Co osobliwe, przywołują przy tym fikcyjne akty prawne, które jakoby obligują przedsiębiorców do przeszkolenia swoich pracowników w zakresie prewencji wypadkowej. Nie koniec na tym. Szkolenia bynajmniej nie są darmowe. Cena uzależniona jest od formy, tzn. stacjonarne jest droższe i może kosztować np.: 900 zł, internetowe zaś może być o połowę tańsze.Według przedsiębiorców proceder ma znamiona zastraszania i wymuszania, bo jak twierdzą usługodawcy za niewykupienie szkolenia grożą surowe kary finansowe i inne niesprecyzowane sankcje prawne.

Jednym z ustawowych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz sposobach przeciwdziałania tym zagrożeniom. Zadanie to jest realizowane w szczególności poprzez organizację bezpłatnych szkoleń z zakresu prewencji wypadkowej.

Zajęcia prowadzi dla Zakładu firma specjalizująca się w działalności szkoleniowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, wyłoniona na drodze zapytania ofertowego. Wybrany w ten sposób podmiot zobowiązany jest do przeprowadzenia szkoleń i seminariów w sposób profesjonalny, zapewniając wysoki poziom merytoryczny.

Szkolenia w ramach prewencji wypadkowej organizowane są przez 16 oddziałów ZUS w Polsce. Za organizację tego typu szkoleń na terenie województwa małopolskiego odpowiedzialny jest Oddział ZUS w Krakowie.

Zaznaczyć należy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku uczestnictwa w szkoleniach z zakresu prewencji wypadkowej i BHP. ZUS nie nakłada również z tego powodu kar finansowych. Szkolenia organizowane przez ZUS są bezpłatne, a uczestnictwo w nich dobrowolne. Zakład nie współpracuje z instytucjami szkoleniowymi, z którymi nie zawarł umowy. Nie rekomenduje też podmiotom zewnętrznym zakresu szkoleń dla swoich klientów, w tym dla płatników składek.
 
Wszystkie informacje o szkoleniach organizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć na stronie internetowej: www.zus.pl w zakładce: Kalendarium.
Autor: Anna Szaniawska Regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij