Akcja MASKA 2014 - gminne ćwiczenia obronne

Fot. Anna Borkowska 2014.10.11 10:50 / news / czytano 3876 / opinie 14

W piątek przez ponad pół godziny krościeński rynek był nieprzejezdny, z powodu ćwiczeń obronnych przeprowadzonych przez Urząd Gminy Krościenko nad Dunajcem w ramach akcji Maska 2014.

W południe 10 października br. wójt gminy zostaje powiadomiony przez mieszkańca, że rozpędzony samochód cysterna jadąca od strony Nowego Targu przez Rynek niespodziewanie przeciął oś jezdni i przejeżdżając przeciwległy pas jezdni uderzył w samochód osobowy znajdujący się na parkingu w rynku obok budynku nr 4. Według relacji świadka zdarzenia nastąpiło uszkodzenie cysterny i wystąpił wyciek żrącej substancji. 

Wójt uruchamia procedurę alarmową, powiadamia służby ratownicze tj. Komisariat Policji w Krościenku n.D, OSP w Krościenku n.D i Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu o zdarzeniu jakie miało miejsce. W wyniku zdarzenia prawdopodobnie wystąpiło skażenie Toksycznymi Środkami Przemysłowymi. W związku z powyższym Wójt Gminy zwołuje Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Gminy i przystępuje do akcji ratowniczej, wysyłając jednocześnie pracownika - członka GZZK na miejsce zdarzenia do  rozpoznania rozmiaru zdarzenia.

Komendant Policji wysyła dwóch funkcjonariuszy w celu ewentualnego rozpoznania i zabezpieczenia miejsca zdarzania. Na miejscu zdarzenia duży wyciek substancji, zostaje odnaleziona tablica informacyjna oznaczona jest cyfrą „3939” Po rozpoznaniu dokonanym przez pracownika urzędu i funkcjonariuszy policji i przekazaniu meldunku drogą radiową dla PSP w Nowym Targu okazuje się, że przedmiotowa cysterna przewozi materiał trujący ciekły zapalny organiczny. Ten fakt potwierdza kierowca cysterny, który stwierdza rozerwanie płaszcza cysterny przewożącej materiał trujący. Funkcjonariusze policji  na polecenie Komendanta Policji  blokują ruch drogowy od  ulicy Jagiellońskiej.  Wójt Gminy  przez megafon informuje ludzi z pobliskich domów o możliwości skażenia terenu. Przybyli na miejsce zdarzenia funkcjonariusze policji zabezpieczają drogi dojazdowe do miejsca zdarzenia, a PSP i Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z odpowiednio wyposażonym samochodem i wyszkolonymi ratownikami przystępuje do akcji ratowniczej. Jednostka Gaśniczo-Ratownicza PPS w Nowym Targu zabezpiecza teren rynku i parkingu kurtynami wodnymi i za pośrednictwem swojego pracownika przekazuje informację do dowodzącego akcją o konieczności ewakuacji wszystkich osób z budynków przy ul. Rynek. Następnie wójt Gminy zarządza ewakuacje pracowników z budynku gminy i przez megafon  informuje ludzi o ewakuacji ze wszystkich budynków zlokalizowanych przy Rynku z uwagi na skażony teren. Podaje również informację o utworzonym PUNKCIE MEDYCZNYM w SP ZOZ w Krościenku oraz o docelowym PUNKCIE EWAKUACYJNYM zlokalizowanym w Klubie Sportowym „ Sokolica: w Krościenku. W tym celu zabezpieczony jest transport. Na miejscu pojawiają się dodatkowo  jednostki OSP Państwowej Straży Pożarnej i Policji, służba medyczna - prowadzą ewakuację z pobliskich budynków.

Byłato część założonego scenariusza ćwiczeń obronnych przeprowadzonych przez Urząd Gminy Krościenko w dniu 10 października 2014 r., który miał na  celu weryfikację przyjętych rozwiązań w Planie Operacyjnym Funkcjonowania Gminy Krościenko w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz wypracowanie zasad współdziałania i współpracy pomiędzy Komisariatem  Policji, jednostkami OSP na terenie gminy oraz PSP w Nowym Targu  w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia” Ćwiczenia obejmowały także część teoretyczną która była przeprowadzona wcześniej i obejmowała doskonalenie umiejętności kadry kierowniczej urzędu gminy, wójta gminy oraz pracowników wchodzących w skład Głównego Stanowiska Kierowania do działań w sytuacji wprowadzenia zadań ujętych w „Planie Operacyjnym Funkcjonowania Gminy Krościenko w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Ćwiczenia były nagłośnione na cały obszar rynku i każda czynność wykonywana przez ratowników była komentowana przez dowodzącego akcją Pana Piotra Olesia- Gminnego  Komendanta Straży Pożarnej.

Udział w ćwiczeniach wzięły jednostki OSP z gminy Krościenko, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Nowego Targu, Komisariat Policji  i SP ZOZ z Krościenka. 

Ćwiczenie służyło wyrobieniu nawyków właściwego i szybkiego analizowania bieżącej sytuacji oraz podejmowania decyzji, a także identyfikacji niedociągnięć.
Autor: Krystyna Kubik
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

do szanownych mieszkanców2014.10.14 14:10
może na Wasz apel ON też odpowie i weźmie się do roboty :)
mieszkaniec gminy2014.10.14 10:10
do Mieszkaniec Zgadzam się z Tobą!! Nie popieram działań Naszego obecnego Wójta, ale wszyscy ciągle narzekają, o wszystko. A weźcie się wszyscy wkońcu do roboty !!
mieszkaniec2014.10.14 08:10
do omg nie mam zamiaru się z tobą kłócić!!!! Dla wyjaśnienia nie jestem miłośnikiem nikogo!!! Tylko taka jest prawda jedno co wiem to czepiasz się wszystkiego chociaż wcale nie masz racji!!! A odnośnie pensji to kto ci zabrania tyle zarabiać!!!!! do dzieła drogi omg.
omg2014.10.13 22:10
Ohoho nie wiem czy to przedostatnie zdanie to był sarkazm czy rzeczywiście mamy tu miłośnika naszego miłościwie nam (jeszcze) panującego Wójta. No ale w sumie zmagania były - jakby tu sobie ułatwić życie, poświęcenie - przecież zarabia marne grosz a jak wiemy za taką pensję żyć nie można. Już nie wspominając o ciężkiej pracy którą charakteryzuje się nasz tytan intelektu, Słońce Pienin. Praca ciężka ale efekty marne ale to oczywiście wina kogoś innego. Nieprawdaż?
mieszkaniec2014.10.13 20:10
Ludzie uczepiliście się tego wójta czyżbyście nie mieli innych tematów tylko wójt wicewójt i cała gmina!!!!! Każdy z was co tak dużo gębą klepią czemu nie zastąpi właśnie stanowiska obecnego wójta !!!! Dużo gadać a mało robić to każdy z was potrafi!!!! Ciekaw jestem czy jak ty jeden z drugim dostał byś się do rady gminy to czyżbyś tak od razu wszystko robił od a do z !!!!! Głupie gadanie i nic więcej!!!! a odnośnie ćwiczeń osp 3 jednostek które przybyły na ćwiczenia to tylko oznacza jedno że są to jednostki którym zależy na bezpieczeństwie całe gminy a zazwyczaj nie są oni doceniani!!! Natomiast te jednostki co nie przybyły na miejsce ćwiczeń olewają cały system odpowiednie osoby w gminie powinny je podsumować odpowiednio przy ustalaniu budżetu całorocznego na jednostki osp w Gminie Krościenko n.D. Szkoda że mieszkańcy gminy są tak obłudni że nie potrafią docenić zmagań, poświęcenia i ciężkiej pracy jaką pan Wójt przez całą swoją kadencję wykonał!!!!! A tak apropo Ludzie kupcie sobie porządny młotek i wybijcie se te wszystkie głupoty i herezje z głowy!!!!
Grzeszczyk2014.10.13 08:10
Fantastyczne zdjęcia.
Fotograf2014.10.12 14:10
Zdjęcia są niezłe!
cymbał2014.10.12 13:10
no oczywiste ze cwiczenia sa potrzebne, ale dlaczego są tylko kroscienko, tylka i kąty? A reszta co nie potrzebuje zgrania?
ludzie2014.10.11 22:10
ludzie czytajcie lepiej i nie piszcie głupot, bo nigdy nie wiadomo co się może wydarzyć i potem jeden z drugim nie wie co robić. Uważam że ćwiczenia są potrzebne jeżeli ktoś uważa inaczej to zapewne jest cym....łem!!!!
mieszkaniec2014.10.11 21:10
kto miał w d...pie i nie przyjechał na te manewry?

reklama

delikwent2014.10.11 21:10
nei wydaje się wam że coś ta nasza władza coś bardzo aktywna ostanio. Czy myślą że my tego nie widzimy że to przed wyborami , że robiom na hura asfalty i inne pierdoły ino na tej jesieni przed wyborami. załośc człowieka bierze
bzdet2014.10.11 21:10
"...miał na celu weryfikację przyjętych rozwiązań w Planie Operacyjnym Funkcjonowania Gminy Krościenko (...) oraz wypracowanie zasad współdziałania i współpracy pomiędzy Komisariatem Policji, jednostkami OSP...? jak wypracowano te zasady działania jak w tych ćwiczeniach wzięły udział 3 z sześciu jednostek OSP?
omg2014.10.11 19:10
A do tej beczki to czasem nie powinni wsadzić wójta z wicewójtem i wywieźć obu na składowisko odpadów niebezpiecznych?
XXXV2014.10.11 14:10
Rany! ! ! Szkoda ze to nie atak tak kosmitów bo pasował by do kroscienskuxh klimatow polityczno wyborczych
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij