Brązowy Gloria Artis dla Anieli Krupczyńskiej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.03.14 15:34 / news / czytano 3207 / opinie 0

13 marca w Dworku Gościnnym w Szczawnicy długoletnia kierownik Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego – Aniela Magdalena Krupczyńska otrzymała brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Bez wątpienia osoba Pani Anieli jest taką osobą. Kierownictwo zespołem objęła w 1970 roku. Od tego czasu dba o to, by tradycje, obrzędy, stroje, całokształt kultury, wierny tradycji ojców i dziadów nie zaginął. Zespół, pod jej kierownictwem od 45 lat, kultywuje tradycje szczawnickich górali nie tylko w regionie, ale i w ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądach i festiwalach folkloru.

W piątkowej uroczystości udział wzięli Poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy, który wręczył zasłużonej medal oraz odczytał list gratulacyjny w imieniu nieobecnego senatora Stanisława Hodorowicza, Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Stanisław Barnaś Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy wraz z Tomaszem Ciesielką sekretarzem miasta i Kazimierzem Zachwieją przewodniczącym Rady Miejskiej, Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy wraz z współpracownikami, przedstawiciele duchowieństwa, Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, Przemysław Zachura Asystent Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. Iwona Grysa, który przekazał pani Anieli specjalnie przygotowany na tę okoliczność Medal PPWSZ nadany przez jej rektora, delegacja OSP w Szczawnicy, delegacja Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan, delegacja zespołu z Gródka nad Dunajcem i Rożnowa, byli i obecni członkowie zespołu, sympatycy, rodzina i przyjaciele Pani Anieli.  

Były podziękowania, gratulacje, kwiaty, wiersz przygotowany specjalnie na tę okazję przez Janinę Gawlik i Andrzeja Dziedzinę-Wiwra, tort i huczne Sto Lat przy muzyce kapeli Jaśka Kubika z Krościenka n.D. Uroczystość prowadzili Monika Mastalska jedna z pomysłodawców oraz Andrzej Dziedzina-Wiwer, którzy kilkakrotnie podkreślali i dziękowali inicjatorom wydarzenia, czyli Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, które zwróciło się do ministra z wnioskiem o przyznanie medalu. Ogromny wkład pracy i starania w uruchomienie procedury przyznania wyróżnienia miał dziennikarz Henryk Janusz Olkiewicz. 

- Ja nie robiłam tego dla swojej chwały tylko dla chwały folkloru pienińskiego, żeby coś zostało. Dziękuję bardzo za to wyróżnienie, za miłe słowa i uznanie mojej pracy, ale sama bym nic nie zrobiła. To zasługa całego zespołu – mówiła wzruszona Aniela Krupczyńska.

Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego w Szczawnicy jest najstarszym zespołem regionalnym na terenie Pienin. Pomysł założenia zespołu podyktowany był potrzebą chwili. Straż Pożarna w Szczawnicy borykała się z problemami finansowymi. Ich rozwiązaniem miała być działalność artystyczna strażaków i ich rodzin. W 1902 roku założono Kółko Amatorskie przy Szkole Podstawowej w Szczawnicy, które nie dość, że rozwiązało bolączki szczawnickiej służby pożarniczej, to dodatkowo okazało się drogą do sukcesów i sławy. Rok 1922 był przełomem dla zespołu. Wtedy to właśnie Jan Malinowski, jego założyciel, oddał do realizacji sztukę regionalną „Wesele Góralskie”, która stała się głośnym świadectwem folkloru Pienin. W 2012r. roku zespół obchodził podwójny jubileusz - 110.lecia istnienia oraz 90.lecia grania na scenie sztuki „Wesele góralskie”, pióra Jana Malinowskiego z Pagorek.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij