Czternaste Święto Wód Szczawnickich

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.05.02 22:19 / news / czytano 2642 / opinie 0

Cykliczna impreza promująca wody lecznicze wśród turystów. W tym roku szczawnickie wody promowane były wspólnie z wodami rozlewanymi w uzdrowiskach Krynica Żegiestów i Wysowa.

Na Placu Dietla odbywały się dzisiaj obchody XIV Święta Wód Szczawnickich, pomimo kapryśnej pogody nie zabrakło uczestników. Turyści przewijali się przez Plac Dietla, Muszlę Koncertową oraz okolice Inhalatorium. Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą w Kaplicy Zdrojowej z udziałem Szczawnickiego Chóru Kameralnego i przywitaniem wszystkich przybyłych w Muszli Koncertowej w Parku Górnym. Zainteresowanym zaprezentowano walory uzdrowisk galicyjskich, można było wziąć udział w rozmowach o walorach wód leczniczych z Radiem RDN, a do tego wszystkiego przygrywała kapela Jaśka Kubika z Krościenka n/D.

Od godziny 14.00 chętni do zapoznania się z linią produkcyjną Rozlewni Wód Mineralnych przechadzali się po pomieszczeniach zakładu, gdzie na co dzień rozlewane są do pięciolitrowych opakowań wody lecznicze: „Stefan”, „Jan”, „Helena”, „Józefina” oraz „Józef (wody można kupić w Szczawnicy lub zamówić przez Internet, koszt pięciu litrów wody to 19,90 złotych). Na wszelkie pytania dotyczące procesu produkcyjnego oraz właściwości wód odpowiadał pracownik rozlewni.

Od Willi Marta na Plac Dietla przejechał Korowód Szalayowski, w tym roku tradycyjne bryczki zastąpił terenowy pickup i C.K. Ciuchcia. W pierwszym pojeździe jechała kapela "Białopotocanie" z Krościenka n/D, w drugim członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy” ze Szczawnicy.
 
Wieczorem na scenie Muszli koncertowej zagrał i zaśpiewał Mr. Pollack, swój recital zaprezentowała Milena Walosik oraz zagrała orkiestra dęta. 
 
Cały dzień otwarte były stoiska twórców ludowych (tuż obok Inhalatorium), degustowano wody w Pijalni Wody Mineralnej, korzystano z doradztwa pracowników Uzdrowiska Szczawnica S.A. w zakresie właściwości leczniczych szczawnickich wód w specjalnym namiocie. W tym samym miejscu prezentowały swoje wody i ofertę Uzdrowiska Wysowa S.A. produkujące wody lecznicze "Franciszka", "Józefa" i "Henryka" oraz Uzdrowisko Krynica Żegiestów S.A. leczące "Janem", "Zuberem" i "Słotwinką". Ponadto organizatorzy zapraszali chętnych do Muzeum Uzdrowiska.

Większość turystów robiło sobie pamiątkowe zdjęcia z rzeźbą kobiety (w ten dzień wyjątkowej, bo przyodzianej w wianek) przy fontannie wykonanej z brązu przez artystę rzeźbiarza Michała Batkiewicza, która zastąpiła nie tak dawno figurę „Kobiety z dzbanem” autorstwa rzeźbiarza Stanisława Marcinowa, służącą turystom za tło do zdjęć na Placu Dietla od 1957 roku.
 
Organizatorem obchodów święta było Uzdrowisko Szczawnica S.A. oraz Grupa Thermaleo.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij