Dariusz Morawczyński: Jeżeli pozostaniemy w Euroregionie Tatry to będziemy działali na szkodę gminy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.10.02 18:13 / news / czytano 2920 / opinie 8

Radny Morawczyński uważa, że przynależność do Związku Euroregion „Tatry” nie przynosi krościeńskiej gminie żadnych wymiernych korzyści. 

Morawczyński podczas ostatniej sesji Rady Gminy kolejny raz przekonywał radnych, że członkostwo Krościenka w ET jest zbyt kosztowne. Jego zdaniem, korzyści z członkostwa w nim są znikome, składane wnioski nie przechodzą więc roczne składki wynoszące obecnie ponad 6700 złotych mogłyby pozostać w budżecie i być przeznaczone na inną działalność. Radny uważa, że gminie wystarczyłaby przynależność i współpraca ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny, skąd widzi bardziej realną szansę pozyskiwania przez gminę funduszy. 

Radny Wiesław Borkowski uważa, że należy najpierw spotkać się z Przewodniczącym ET a później zweryfikować przynależność gminy pod kątem przyszłego roku. - Mogliśmy jak inne gminy składać wnioski i pozyskiwać pieniądze. Miałem nadzieję, że Przewodniczący omówi bliższe perspektywy i co możemy zrobić w latach następnych, by składane wnioski były trafione. - zaznacza.

- Spotkanie z Przewodniczącym jest konieczne, ponieważ dawno u nas nie gościł i na pewno wiele się dzieje w Euroregionie. Składanie wniosków gminy takiej jak my jest bardzo trudne, ponieważ nie możemy porównywać się z gminami, które bezpośrednio graniczą komunikacyjnie ze Słowacją. Te wnioski wszystkie mają powodzenie inwestycyjne, gdyż maja odzwierciedlenie na stronie partnerskiej czyli na Słowacji. My graniczymy ze Słowacją tylko Dunajcem i górami, dlatego jest bardzo trudno zrealizować projekt inwestycyjny. Łatwiej jest zrealizować projekty "miękkie", czyli np. materiały promocyjne. - mówi Janusz Piwoni Zastępca Wójta Gminy.

Radni występowali czterokrotnie z zaproszeniem na sesję Przewodniczącego ET a zarazem mieszkańca gminy Bogusława Waksmundzkiego, który miał poszerzyć temat członkostwa i odpowiedzieć na pytania rady.  Bogusław Waksmundzki tłumaczy: - Sesje Rady Gminy Krościenko odbywają się od roku w tym samym czasie co sesje Rady Powiatu, więc nie jestem w stanie być w jednym czasie w dwóch różnych miejscach. Rozmawiałem już o tym temacie z Panem wójtem i Panem przewodniczącym rady chcąc przekazać informacje związane z powiatem. Jeżeli sesje nie będą dublować się, to jestem także w stanie wyjaśnić kwestie związane z członkostwem gminy w Euroregionie Tatry.  Jeżeli ja nie będę mógł być na sesji to na pewno weźmie w niej udział dyrektor  biura. Jeżeli chodzi o kwestie składania wniosków do ET w ramach Funduszy Mikroprojektów – to wyjaśniałem radnym na sesji w listopadzie 2011 roku (tuż przed ogłoszeniem naboru w lutym 2012 roku). Powiat nowotarski płaci dużo wyższe składki i nie składa bezpośrednio wniosków do Euroregionu Tatry – robią to jednostki powiatu. W wyniku ostatniego naboru środki pozyskał Pieniński Park Narodowy na projekt o wartości ok. 42 600 euro. W projekcie parafii Terna wzięły udział dzieci z parafii w Grywałdzie  w obozie integracyjnym nie ponosząc kosztów pobytu. Zgodnie ze statystyką naboru – to jedynie 46 % projektów uzyskujących dofinansowanie złożyli członkowie, czyli gminy i miasta. 54 % projektów zostały złożone przez  jednostki podległe naszym członkom. 

Gmina Krościenko n/D członkiem ET jest od 21 lutego 1994 roku. Za lata 1994-2013 zapłaciła składki w wysokości 84648,02 złotych. Gmina do tej pory złożyła tylko jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA. Otrzymała wówczas dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 21375,00 złotych na realizację projektu pt. „Łączy nas ścieżka” - folder promocyjno-informacyjno-turystyczny miejscowości Krościenko n/D-Leśnica. Natomiast łączne środki przekazane przez Euroregion „Tatry” na realizację projektów, których beneficjentami były instytucje i organizacje z siedzibą na terenie Gminy Krościenko n/D do tej pory wynoszą ogółem ponad 50 tysięcy euro.

- Aby móc korzystać ze środków na współpracę transgraniczną konieczne jest składanie wniosków o dofinansowanie projektów, na podstawie których przyznawane jest dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. - mówi Teresa Siaśkiewicz Kierownik Działu realizacji mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013.

Należy przypomnieć, że Związek ET zorganizował w Krościenku w sierpniu 2002 roku IV Festyn Euroregion bez Granic, w ramach którego odbyło się widowisko plenerowe pt. „Legenda o św. Kindze” w wykonaniu Teatru KTO z Krakowa, wsparte przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Pieniński Zespół Regionalny "Krośnieńcany”, Zespół Regionalny "Pieniny” i Orkiestrę Dętą z Krościenka. Koszty związane z organizacją  „Euroregionu bez Granic” wyniosły ok. 50 tys. zł i zostały pokryte przez ET.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Johnny2013.10.09 08:10
Skoro gmina nie potrafi sama zadbać o swoją promocję niech to sceduje na jakąś organizację która zajmuje się tym programowo (np. PTTK). A co do braku składanych wniosków to że w ogóle był jakiś złożony to można mówić o cudzie. Bo w naszej gminie łatwiej brać coraz to nowe pożyczki niż napisać jakiś projekt i dostać dofinansowanie. Howgh!
magik2013.10.04 20:10
Zatem niech Pan Radny zmodyfikuje i zapyta o to, kto za te lata był odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy. Najprościej powiedzieć, że to do niczego. Owszem, jeśli ma się narzędzie, a nie potrafi go używać, to już inna sprawa. Może więc lepiej się doszkolić i wnioski pisać, by przynajmniej ten wkład się zwrócił???
lojek2013.10.04 07:10
Pan Morawczysnki trafnie zauwazyl, że gmina nic nie ma z tej przynaleznosci. Trzeba jasno powiedziec i zapytac kto psize wnioski a raczej ich nie pisze....
magik2013.10.03 21:10
Pan Morawczyński naprawdę nie widzi innych problemów?
do kac2013.10.03 11:10
Popieram:) Promujemy się kisząc we własnym sosie i nie wychodzimy na zewnatrz
kac2013.10.03 10:10
"Łatwiej jest zrealizować projekty "miękkie", czyli np. materiały promocyjne. - mówi Janusz Piwoni Zastępca Wójta Gminy". A ile to materiałów promocyjnych ma gmina?Gdzie to się tak promujemy!?Wszystkie działania, gdzie możemy brać udział są hamowane,bo po co działać i pozyskiwać .Lepiej jest jeszcze się dorobić nieróbstwem!A pan Panie Radny zajmij się lepiej działalnością ludzi w gminie,komisji,które to są odpowiedzialne za rzeczy,o których pojęcia nie mają i za tych,co na stanowiskach bez wykształcenia siedzą i nieprawnie za to pobierają wynagrodzenie.
heh2013.10.02 21:10
cyt: Gmina do tej pory złożyła tylko jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA. - mówi samo za siebie!!! jeden wniosek a 20 lat członkiem
swoj2013.10.02 20:10
Czy mozna bardziej szkodzic tej gminie? Przeciez ona juz w gorszej kondycji byc nie moze...
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij