Dowożenie osób na wybory jest nielegalne

Fot. 2014.11.12 23:26 / news / czytano 7332 / opinie 0

Z pytaniem w oficjalnym piśmie do Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu o dowóz osób do urn w dniu wyborów zwrócił się Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Dla Rozwoju Gminy z Gminy Ochotnica Dolna. Takie praktyki są nielegalne i niosą za sobą konsekwencje prawne.

W wystosowanym piśmie komitet informuje, że dostaje od kilku miesięcy sygnały od mieszkańców o tego rodzaju praktykach w przeszłości. Przedstawiciele komitetu stwierdzają dodatkowo, że: - powszechna jest również nieznajomość prawa w tym zakresie wśród mieszkańców. Wielu ludzi nie miało świadomości, że to łamanie prawa. W piśmie zawarta jest prośba o poinformowanie mieszkańców o stanie prawnym dot. dowozu wyborców do urn w dniu wyborów.
 
W odpowiedzi sądecki komisarz Tadeusz Piesowicz napisał, że: - Organizowanie w dniu wyborów przez jakikolwiek komitet lub wyborców zbiorowego wyjazdu wyborców do lokalu wyborczego narusza zakaz prowadzenia agitacji wyborczej określony w art. 107 Kodeksu Wyborczego niezależnie  od  formy organizacji  takiego  wyjazdu,  czy  intencji  osób,  które  go  organizują. W dniu głosowania i na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej jest zabronione. Sieć usytuowania obwodowych komisji wyborczych i lokali wyborczych, na terenie każdej gminy dają możliwość wzięcia udziału w głosowaniu, bez korzystania z zorganizowanych form zbiorowego dowozu wyborców do lokali wyborczych.
 
Tadeusz Królczyk szef kampanii komitetu KWW Porozumienie Dla Rozwoju Gminy zapowiada, że te wybory będą monitorowane pod tym kątem. - Chcemy wygrać te wybory, ale przede wszystkim chcemy, aby wygrała niczym niezmącona demokracja, czyli wolna od wpływu osób trzecich wola mieszkańców naszej gminy – podkreśla Królczyk.
Autor: Oprac. red.
Źródło: mat. prasowe
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij