Dożynkowo w Gminie Czorsztyn

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.08.27 11:42 / news / czytano 5724 / opinie 0

W tym roku gospodarzami dożynek byli mieszkańcy Kluszkowiec. Święto plonów miało religijny, ale i ludowy charakter połączony z zabawą z okazji zakończenia tegorocznych zbiorów. 

Święto plonów, oddające hołd ciężkiej  pracy rolników, w Gminie Czorsztyn odbywa się co roku w innym sołectwie i jest ostatnią plenerową imprezą w sezonie letnim. Po Mszy Świętej, celebrowanej przez księży ze Sromowiec Wyżnych, Sromowiec Niżnych, Czorsztyna i Kluszkowiec w której wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, organizacji społecznych, stowarzyszeń z terenu gminy Czorsztyn, jak również mieszkańcy gminy korowód dożynkowy z Orkiestrą Dętą oraz pocztami sztandarowymi przeszedł z kościoła do amfiteatru w Kluszkowcach.

Część artystyczna rozpoczęła się od wystąpienia Wójta Gminy Tadeusza Wacha. - Dożynki i święto plonów to bardzo dobra sposobność, aby wyrazić swoją wdzięczność oraz podziękowania najpierw Panu Bogu i osobom, które zajmują się uprawą roli. Szczególnie u nas w górach jest to ciężki kawałek chleba. - mówił włodarz gminy.

Małgorzata Marek i Wojciech Bednarczyk tegoroczni starostowie dożynek, przekazali wójtowi chleb, który symbolicznie został przez niego pokrojony i rozdany do degustacji zgromadzonej publiczności.

Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta z Maniów i Kacwina, zespół regionalny „Lubań” działający od 1992 roku przy Domu Kultury w Kluszkowcach oraz niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju góralski kabaret „U Bacy" pochodzący z Jeleśnicy. Bawiący swoimi występami od ponad dwudziestu lat w Polsce i za granicą kabaret czerpie natchnienie i pomysły z przebogatej skarbnicy ludowego folkloru. 

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce zostały wykonane nakładem ogromnej pracy przez Koła Gospodyń Wiejskich z czorsztyńskich sołectw. Jury w składzie; Katarzyna Jucha, Franciszek Górecki oraz Tadeusz Wróbel zdecydowało o przyznaniu równorzędnych pierwszych miejsc wszystkim kołom.

Po ogłoszeniu wyników na scenie wystąpiły zespoły Blackout z Gimnazjum w Sromowcach Niżnych oraz Folk Power - grupa muzyczna powstała w roku 2013 roku. Folk Power Music wykonuje muzykę w towarzystwie Cajonu, czyli instrumentu perkusyjnego. Grają tradycyjnie muzykę karpacką w bardziej żywiołowych rytmach i biesiadną jak również bałkańską i węgierską. Niedzielne dożynki zakończyły się zabawą taneczną trwającą do późnych godzin nocnych. 

Organizatorami imprezy byli; Urząd Gminy Czorsztyn, Gminne Centrum Kultury oraz Mieszkańcy Kluszkowiec. 

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij