Jubileuszowa V Pielgrzymka Flisaków Pienińskich do Krakowa

Fot. Stanisław Chmiel 2013.11.05 10:43 / news / czytano 6123 / opinie 3

Flisacy tradycyjnie zakończyli sezon pielgrzymką. Wraz z rodzinami w pienińskich strojach regionalnych odwiedzili Katedrę na Wawelu.

- Była to nasza jubileuszowa - V Pielgrzymka Flisaków Pienińskich i ich rodzin. Taką formą zakończenia sezonu zaraził nas ks. Kazimierz Tulik zapraszając w 2009 roku do Sanktuarium w Łagiewnikach, w kolejnym roku odwiedziliśmy Ludźmierz, w 2011 Częstochowę, w 2012 Kalwarię Zebrzydowską. Tegoroczną mszę w naszej intencji sprawował ks. biskup Jan Szkodoń w koncelebrze z proboszczem Sromowiec Niżnych ks. Markiem Kądzielawą i proboszczem Sromowiec Wyżnych ks. Mieczysławem Szlagą oraz proboszczem Katedry Wawelskiej Prałatem Zdzisławem Sochackim i jeszcze jednym kapłanem, którego z nazwiska nie pamiętam. Czytania mszalne i psalm był w wykonaniu flisaków i młodych góralek, oprawę mszy uświetnił Chór Flisacki i Orkiestra Dęta OSP z Krościenka oraz Poczet Sztandarowy - relacjonuje Jan Sienkiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych.
 
Katedra na Wawelu zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości Narodu Polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego Państwa Polskiego, aktualną zarówno w dobie rozbicia dzielnicowego, w okresie zaborów i w czasie rządów komunistycznych. Grób tego męczennika pełni od stuleci funkcję Ołtarza Ojczyzny. Dzieje diecezji krakowskiej i zarazem jej głównego kościoła, koronuje dokonane powołanie gospodarza tego miejsca, kardynała Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra w Rzymie.
 
W pielgrzymce wzięło udział ok. 290 osób, duża część dojechała własnym transportem. Flisacy mają za dziękować, ponieważ tego roku udało się im bezpiecznie przewieźć ponad 250 000 turystów. Pomimo tego, że początek sezonu był bardzo słaby.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Stanisław Chmiel
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

a tak2013.11.10 01:11
ą ć ę ł ń ó ś ż ź - wklejam kilka polskich znaków ażeby moi poprzednicy mogli sobie skopiować skoro im ich brakuje. A i nie pisze się panu bogu a Panu Bogu. Już nie wspominając że Krościenko też się z dużej litery pisze.
uczestnik pielgrzymki2013.11.08 19:11
ja sie pytam gdzie byli flisacy z kroscienka owszem byl jeden powtarzam jeden i to w dodatku czlonek orkiestry czy flisacy z kroscienka niemaja za co dziekowac panu bogu widocznie nie pozdrawiam
Okruszek2013.11.06 18:11
wow ... cos pieknego zobaczyc tak wystrojonych gorali w Krakowie , pozdrawiam :)
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij