Operowa premiera w Szczawnicy

Fot. Michael Tomeš 2019.08.02 14:33 / news / czytano 1468 / opinie 0

Zbliża się pierwsze z dwóch premierowych wydarzeń tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji w Szczawnicy. Już 20 sierpnia w Dworku Gościnnym prawdziwa gratka dla melomanów - polska premiera opery „Praga nascente da Libussa e Primislao” w wykonaniu artystów  z Czech, pod dyrekcją Marka Strynčla.

Światowa premiera dzieła odbyła się w lipcu w Pradze czeskiej, a  Szczawnica będzie kolejnym miejscem, gdzie spektakl będzie można zobaczyć.

„To wyjątkowe dzieło, bo łączące temat  wzięty z czeskiej mitologii z wysokiej klasy, wirtuozowską muzyką Antonia Vivaldiego, co jednak nie powinno dziwić biorąc pod uwagę intensywne kontakty Vivaldiego z muzycznym środowiskiem Czech i Moraw w I poł. XVIII w.  Równie interesujące jest , iż zachowało się jedynie libretto autorstwa Antonia Denziego z 1734, natomiast muzyka została skompilowana współcześnie przez  Eduardo Garcie Salasa, po dogłębnym przeanalizowaniu ponad 300  arii słynnego Wenecjanina”- opowiada Agnieszka Żarska pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji.

Kolejnym wydarzeniem będzie premierowy koncert prezentujący obszerne fragmenty Oratorium   „Saul” G.F.Haendla z holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij w roli tytułowej. Koncert w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 odbędzie się 8 wrześnie w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.

Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez instytut Muzyki i Tańca. Barokowe Eksploracje 2019 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica, organizowany we współpracy z Parafią p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz Czeskim Centrum w Warszawie.  Tegoroczna edycja została odznaczona certyfikatem jakości przyznawanym przez międzynarodowe grono ekspertów i organizatorów Festiwali : EFFE LABEL.
Autor: SCK
Zdjęcia: Michael Tomeš
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij