Kary dla właścicieli wałęsających się psów

2020.03.03 20:43 / news / czytano 1597 / opinie 0

W okresie wiosennym i jesiennym na terenie naszej gminy nasila się zjawisko wałęsających się psów. Tak zwane „bezdomne” zwierzęta są nieodpowiednio dopilnowane przez ich właścicieli.

W 90% przypadków psy te posiadają swoich właścicieli. Pies, który pojawia się o stałych porach w danych miejscach nie koniecznie może być „bezpański” lub „bezdomny”. Pojawianie się psów w danej okolicy jest szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Nagminne jest także wypuszczanie psów poza posesje, które przez kilka godzin wałęsają się po okolicy, budząc postrach okolicznych mieszkańców.

Posiadacz wałęsającego się psa, który zawsze, potencjalnie stanowi zagrożenie dla innych ludzi zgodnie z art. 77 kodeksu wykroczeń podlega karze ograniczenia wolności, może też zostać ukarany przez funkcjonariusza Policji mandatem w wysokości nawet do 1000 złotych!

Właściciele psów mają obowiązek utrzymać nad nim należyty nadzór.

Zgodnie z art. 431 kodeksu cywilnego, właściciel lub posiadacz psa, zgodnie z art. 431 kodeksu cywilnego, odpowiada za wszystkie szkody poczynione przez zwierzę i jest zobowiązany do ich naprawienia, niezależnie od tego, czy zwierzę było pod nadzorem, czy też zabłąkało się, czy też uciekło.

Wójt zleca interwencję wyłapania zwierzęcia oraz oddania go do schroniska, przypadku potwierdzenia bezdomności zwierzęcia lub gdy występuje zagrożenie dla zdrowia mieszkańców (pies jest agresywny, atakuje ludzi). Realizacja zgłoszenia jest bardzo kosztowna i obciąża budżet gminny. Bardzo ważne jest, aby zgłaszać na Policję wszelkie przypadki rażącej nieodpowiedzialności właścicieli zwierząt, w celu uniknięcia kosztów interwencji.

Właścicielowi psa grozi mandat karny w przypadku nie wywiązywania się z obowiązku stosowania szczepień ochronnych psów przeciw wściekliźnie.

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie zwierząt: „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.”
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij