Uzdrowisko Szczawnica będzie pomagać w kształceniu pracowników branży uzdrowiskowej

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.11.22 18:29 / news / czytano 7994 / opinie 2

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu chce, aby jej absolwenci nie wyjeżdżali za granicę, a mieli możliwość podjęcia godnej pracy w Polsce. Praktyki i perspektywa pracy dla Uzdrowiska Szczawnica S.A. mają w tym pomóc.

Dzisiaj nowotarska uczelnia podpisała dokument o współpracy z władzami Uzdrowiska Szczawnica S.A. - Thermaleo Sp. z o.o. W ramach porozumienia organizowane będą praktyki dla studentów w Zakładzie Przyrodoleczniczym Uzdrowiska na podstawie wspólnie przygotowanego programu praktyk. Wykłady i prelekcje dla studentów uczelni,  prezentujących specyfikę pracy w Uzdrowisku, przeprowadzą lekarze i pracownicy medyczni Uzdrowiska. Współpraca zakłada ingerencję w przygotowywania programów nauczania uczelni uwzględniających elementy działalności uzdrowiskowej. Przy współudziale planowanej Małopolskiej Federacji Uzdrowisk, porozumienie zakłada kooperację podczas przygotowywania opracowań dotyczących badania oddziaływania poszczególnych zabiegów, w tym balneologicznych na konkretnych surowcach balneologicznych (np. woda lecznicza), na człowieka - jego zdrowie, jakość i długość życia.

Podpisy pod porozumieniem złożyli z ramienia uczelni: Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu prof. dr hab. n. med. Iwon Grys oraz Kanclerz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu dr inż. Kazimierz Wójcik. Z ramienia Uzdrowiska Szczawnica S.A. - Thermaleo  Sp. z o.o.: prezes zarządu Krzysztof Mańkowski oraz wiceprezes Gabriela Kierzyk.

- Uzdrowisko Szczawnica oferuje zabiegi lecznicze od dwustu lat, PPWSZ jest trochę młodsze. Ważne jest jednak to, że dzisiaj podpisują umowę dwie duże instytucje lokalne, które bardzo prężnie się rozwijają. Współpraca obejmie dwa kierunki: kosmetologię i rehabilitację, gdzie kosmetyki nie tylko używane będą dla urody, lecz także do zabiegów leczniczych. Te dwa kierunki idealnie się dopełniają. Dzisiaj bardzo nam zależy na wysoko wykwalifikowanej kadrze, a do tego jest potrzebna współpraca uzdrowisk z uczelniami. Świat biznesu i nauki jest nierozłączny w naszym przypadku, każdy ma swoją rolę, ale wszytko ma służyć dobru uczniów kończących nowotarską uczelnię i dobru pacjentów oraz kuracjuszy w przyszłości. To czego studenci nauczą się w teorii na zajęciach, wykorzystają na praktykach w Szczawnicy. Uzdrowisko ciągle się rozwija, w przyszłości będziemy potrzebować co najmniej dwustu profesjonalnych fizjoterapeutów - mówił Krzysztof Mańkowski. Prezes podkreślił także, że PPWSZ posiada bardzo dobrą kadrę, a wspólne działanie będzie dobre dla całego regionu podhalańskiego. Umowa jest początkiem współpracy i ma docelowo objąć inne kierunki nauki jak np. turystyka.

- Wykorzystamy naszą kadrę naukową i studentów do praktycznego działania. Oprócz funkcji dydaktycznej jaką świadczy PPWSZ w Nowym Targu chcemy też podjąć się różnego rodzaju usług komercyjnych w zakresie zdrowia oraz turystyki. Mamy bardzo dobre zaplecze do rozwoju tego typu świadczeń. Dysponujemy świetnie wyposażonymi pracowniami w Instytucie fizjoterapii. Uruchamiamy laboratorium kosmetologii, a w przyszłym roku studenci będą mogli nabyć doświadczenia w pracy z komorą niskotemperaturową, którą Uczelnia nabędzie (wszelkie stosowne kroki zostały już w tym kierunku poczynione). Muszę Państwu dodać, że komora niskotemperaturowa na ciekły azot w jaką wzbogaci się nasza Uczelnia jest jednym z najskuteczniejszych form odnowy biologicznej, przewyższającą swoimi działaniami saunę fińską - powiedział prof. Iwon Grys.

Przemysław Zachura Asystent Rektora PPWSZ zaznaczył, że niezmiernie cieszy go fakt, iż w ramach tego typu współpracy jaka została zawiązana w dniu dzisiejszym między PPWSZ w Nowym Targu, a Uzdrowiskiem Szczawnica S.A.,  studenci otrzymają możliwość nabycia wiedzy od specjalistów powiązanych zarówno ze światem nauki jak i biznesu .

Podczas podpisania porozumienia obecni byli zaproszeni goście; dr n. med. Marcin Wroński - Prorektor PPWSZ ds. współpracy i rozwoju, prof. nadzw. dr hab. Dariusz Mucha - Zastępca Dyrektora Instytutu Fizjoterapii PPWSZ,  dr n. med. Małgorzata Lis - Dyrektor Instytutu Kosmetologii PPWSZ, dr n. med. Izabela Załęska-Żyłka - Zastępca Dyrektora Instytutu Kosmetologii, dr Danuta Żiżka-Salamon - Dyrektor Instytutu Rekreacji i Turystyki PPWSZ, mgr Wiesław Kudłek - Dyrektor Biura Rektora, mgr Przemysław Zachura - Asystent Rektora PPWSZ.
Autor: Oprac. red
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Aborygen2013.11.25 17:11
No na pewno zostaną za tyle w tym chorym kraju :)
fizjo2013.11.24 11:11
200 wyksztaloconych fizjoterapeutow za 1600 brutoo po 5 latach studiow. Nic tylko sie ksztalcic!!!!!!!!!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij