Kinoakademia z Sienkiewiczem w tytule - pełna sala w Dworku Gościnnym

Fot. Agnieszak Stopka, Arch. burmistrza G. Niezgody 2016.11.04 12:59 / news / czytano 2338 / opinie 0

W Dworku Gościnnym w Szczawnicy rozpoczęła się Kinoakademia, przegląd filmów, który w tym roku nosi tytuł "Festiwal filmowych adaptacji prozy Henryka Sienkiewicza". W Polsce trwa Rok Sienkiewiczowski.

Tematykę tegorocznej Kinoakademii również poświęcono Sienkiewiczowi. Postać tego polskiego pisarza i noblisty związana jest ze szczawnickim kurortem. Sienkiewicz przyjeżdżał w te strony, tworzył tu. Jeszcze za jego życia szczawnickiej szkole nadano imię Henryka Sienkiewicza. Przy ulicy Zdrojowej znajduje się pomnik pisarza.

W roku 2016 Kinoakademię poprzedził konkurs filmowy pt. "W kadrze - Henryka Sienkiewicza życie i twórczość". W konkursie brali udział uczniowie szkół z obrębu gminy Szczawnica ale i inni, z Krościenka nad Dunajcem czy z Ochotnicy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród miało miejsce w Dworku Gościnnym. Wraz z nauczycielami i uczniami szkół, uczestniczył w nim Grzegorz Niezgoda burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica. Miasto ufundowało nagrody w konkursie.

Projekcję filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku (w reżyserii Władysława Ślesickiego) poprzedził wykład kustosz Muzeum Pienińskiego Barbary Aliny Węglarz a temat związków Sienkiewicza ze Szczawnicą oraz prelekcja polonistki Joanny Moskalik dotycząca ekranizacji powieści "W pustyni i w puszczy".

Kinoakademia potrwa do niedzieli 6 listopada. W jej trakcie wyświetlonych zostanie blisko 10 różnych filmów, adaptacji sienkiewiczowskiej prozy.

Organizatorzy przedsięwzięcia: Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica.

Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszak Stopka, Arch. burmistrza G. Niezgody
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij